Доста финансисти определиха идеята на финансовия министър за резерва като екзотична и авантюристична. Други не бяха изненадани, но се въздържаха от коментар, трети не я отхвърлиха.

„Ще си позволя да дам един съвет - една подходяща банка за тази цел бе Lehman Brothers, но за съжаление миналата година тя фалира. Извън шегата - не подкрепям авантюристични инициативи за игра с резерва. Спомням си, че преди осем години водихме сходен дебат за дълга. А днес актуалната тема е колко са загубите - имаме проблеми с изчисляване на загубите",заяви бившият министър на финансите Пламен Орешарски:

"Имам опасения, че при тези манипулации, които се готвят да направят с резерва, след години също може да имаме сходни проблеми с изчисляване на загубите. Заглеждането във високата доходност винаги крие опасности да загубим и части от главницата, гледайки в апетитните лихви"

Зам.-министърът на финансите от правителството на НДСВ и управляващ партньор в УД„Аврора Кепитъл" Красимир Катев е на противоположното мнение: "Това е добра идея. Още по наше време имаше доста призиви да се правят подобни операции, но тогава не беше толкова драстична разликата в лихвите. В момента има много повече смисъл.

Нещо повече - това според мен е една от ефективните мерки да се влее по един разумен, не генериращ инфлацията начин левова ликвидност в банковата ни система, което е така необходимо, за да можем да растем. Действително тази идея за депозиране на част от резерва по-скоро трябва позитивно да я погледнем.

Това според мен е една удачна мярка, но трябва да се направи внимателно, прозрачно и свръхобезпечено."

Най-важно е при какви условия ще бъде предоставен фискалният резерв на търговските банки. Така икономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев коментира лансираната от финансовия министър Симеон Дянков идея част от фискалния резерв да бъде прехвърлена в търговски банки за по-висока доходност.

„Ако бъдат задължени банките да ги влагат само в първокласни книжа, както в момента е задължена БНБ, доходността няма да е 6%, няма да е 3%, няма да е и 2%", обясни икономистът.

Според него, ако банките получат ликвидност от около 7 млрд. лв. и целият резерв бъде пренасочен, то лихвите на гражданите по депозитите ще паднат.

Чисто теоретично Георги Ганев допълни, че подкрепя идеята на Дянков, но според него има проблеми с нейното практическо приложение. Една от основните неясноти е по отношение на кои банки точно ще бъдат отпуснати тези средства, смята Георги Ганев.

„Моето очакване е, че няма да е целият резерв, а в крайна сметка ще си стиснем ръцете за около половин-един милиард лева," прогнозира експертът.

Източници: БНТ, БГНЕС