Либийският зам.-министър на външните работи Абделати Лаабиди е връчил на първия секретар на посолството ни в Триполи протестна нота във връзка с помилването на медиците, съобщи БНТ.

Либия смята, че нашата страна не е зачела споразумението за екстрадиране, подписано през 1984 г.
Според Лаабиди в споразумението между двете държави няма клауза, предвиждаща помилване при екстрадиране на осъдени лица.

В протестната нота, връчена снощи, е записано, че помилването на медиците е „явно нарушение" на споразумението за тяхната екстрадиция, което беше подписано на 23 юли.

Припомняме, вчера семействата на заразените със СПИН деца изразиха възмущението си от помилването на сестрите.
Те настояват Интерпол да ги арестува и доживотните присъди, постановени от либийския съд да бъдат изпълнени.
Роднините на децата призоваха всички българи и български фирми да бъдат изгонени от Либия.

Министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова отказа коментар по темата.
„Не мога да коментирам. Не ми е известно да е постъпило по дипломатически път такова искане (за отмяна на помилването,бел.ред.) от Либия. Разбира се, МВнР ще даде по-подробна информация" - заяви министър Грънчарова на влизане в Министерския съвет.

Българският посланик в Либия Александър Олшевски заяви пред Би Ти Ви, че няма притеснения за българите в Либия, тъй като те години наред са оставяли добро впечатление.
Според него не могат да се правят обощения на базата на протестите на семействата в Бенгази, тъй като "Триполи не е Бенгази".

„Лично мое мнение е, че според спогодбата за правно сътрудничество не е споменато, че медиците нямат право да бъдат помилвани", каза още Олшевски.

Той изрази увереност, че главният прокурор Борис Велчев и Министерството на правосъдието добре са проучили и спогодбата, и съществуващите възможности, за да бъде издаден акт на помилване.

Според Борис Велчев няма никакви правни пречки за помилването на сестрите.

Договорът между България и Либия предвижда че когато едно лице бъде трансферирано в родината си да продължи изтърпяването на наказанието там, то това наказание се извършва по законите на неговата родина.

Според главния прокурор член 74 от Наказателния кодекс дава възможност за помилване и няма правни пречки той да бъде приложен в казуса с медиците, както във всеки друг случай.