Разследваната компания за криптовалути NEXO е изпратила позиция до БНТ, в която отбелязва, че акцията продължава и в момента, като се задържат служители на компанията.

Все още не са ѝ представени официални документи, които еднозначно да посочат претенции към NEXO, се посочва в позицията, цитирана от БНТ.

По-рано днес прокуратурата и полицията атакуваха криптобанката след сигнали от САЩ, че компанията за търговия с дигитална валута е замесена в данъчни измами и нарушаване на санкциите срещу Русия, съобщи БНТ.


В София тече акция срещу финансова схема с криптовалутиЗа по-късно днес е насрочен брифинг на прокуратурата по темата

В коментар за фактите около случая от NEXO казват, че не оперират на българския пазар, за да не попаднат под обстрела на абсурда. Твърдят, че са сред криптокомпаниите с най-високи стандарти по отношение на "познавай-клиента-си" и мерките против изпирането на пари.

Компанията твърди още в позицията си, че акцията е ненужно показна, а служителите на разследването отказвали да се легитимират и часове наред не са показвали заповед за претърсвания.

От NEXO заявяват, че видео материали от насилието над служителите на компанията ще бъдат показани в най-скоро време. Твърдят, че са задържани хора, без да има поименни заповеди за задържането им. Според тях всичко случващо се до момента е в остър разрез с установените правни и процесуални норми, съобщава още БНТ.

Отвъд стандартните способи на всяка финансова институция, NEXO казват, че са използвали и услугите на компании като Chainalysis, които се използват включително от ФБР и ЦРУ, според позицията на компанията. В нея се допълва, че това позволява на техните експерти, минали специална квалификация в САЩ срещу пране на пари, да са сигурни в произхода на влизащите на платформата крипто активи, както и да знаят накъде отиват изтеглените от платформата такива.

Цялата позиция на Nexo e тук.


FTX Фалиралата криптоборса се надява да продаде допълнителни инвестиционни холдинги с балансова стойност, надвишаваща 4,6 млрд. долара

До днешната акция се е стигнало след проследяването на милиони транзакции, съобщи по-рано БНТ.

Разследващите твърдят, че имат доказателства, че през NEXO са заобикаляни санкциите на ЕС, Великобритания и САЩ срещу Русия, допълва журналистът на медията Иво Никодимов. Финансирани са както компании, така и физически лица от забранителния списък. Разследва се още пране на пари, незаконна банкова дейност, данъчни престъпления и дори данни за финансиране на тероризъм.

По неофициална информация от разследването са установени 100 трансфера на криптовалута към терористичната групировка "Хамас". Именно чрез партньорските служби са установени контакти между българите от NEXO и Махмуд Мохамед - един от хората, през които "Хамас" прикрива активите си в криптовалута.

Освен у нас, срещу компанията има и две разследвания в САЩ - едното е за измама на инвеститори за над 800 милиона долара в 9 щата. Другото се води от ФБР и е за 4 милиарда долара дупка в инвестиционния потфейл, която е следствие на незаконно отпускане на кредити.

В САЩ е установено, че криптобанката е предлагала годишни лихви до 36% върху депозирани крипто активи на инвеститорите - значително по-високи от ставките за краткосрочни ценни книжа с инвестиционен клас с фиксиран доход или банкови спестовни сметки, съобщи още БНТ.

Криптобанката действа чрез множество регистрирани търговски дружества, които по-голямата част от тях представляват пощенски кутии, т. е. кухи фирми. Над 300 колеги работят в момента в тази мащабна акция, до сега не е правено такова нещо. Това са 35 следователи от НСлС, служители на ДАНС, на жандармерията, служители на СДВР", каза по-рано говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Над 15 адреса се претърсват във връзка с акцията срещу компанията

Обискирани са повече от 15 адреса, като повечето от тях са свръзани с основателите и хора, които са управлявали NEXO от създаването ѝ до днес. Сред тях са бившият депутат от Реформаторския блок Антоний Тренчев, за когото се знае, че е извън страната, заедо със съдружника си Коста Кънчев, който е директор на NEXO Bank, съобщава още БНТ. В момента няма данни къде се намира и финасовият директор на компанията Калин Методиев. Като свидетел днес е разпитан Георги Шулев, който е бил представляващ NEXO. Той е син на бившата вицепремиерка Лидия Шулева.

От офиса на Шулев заявиха за "По света и у нас", че той е напуснал компанията през 2019 г., година след основаването ѝ. Оттогава съди съучредителите в съд във Великобритания. Участие в компанията е имал и Сокол Янков, който по информация на БНТ пътува към България, за да се яви на разпит като свидетел. От компанията, която Янков управлява в момента заявиха, че той е напуснал NEXO също през 2019 г. и оттогава няма общо с групата разследвани дружества, допълва БНТ.