За 11-ти път светът отбелязва Часът на Земята. Освен традиционното гасене на осветлението, тази година Столичната община ще разшири пешеходната зона през целия ден и ще затвори за коли площад "Батенберг".

Настъпва винаги в 20,30. На тъмно.

60 минути, в които планетата забавя ритъма, емблеметичните сгради и паметници в света спират да светят. Символичен жест на милиони към Земята - хора различни по възраст, социален статус, образование и религия, но обединени от загрижеността си към природата.

Инициатива, започнала през 2007-ма в Сидни, и която вече обхваща всички континенти. Тази година призивите не са свързани единственото с климатичните промени, но и със съхраняването на природата.

В България Часът на Земята ще бъде отбелязан от 109 общини.

В София на площад Батенберг ще има фермерски пазар, където ще се предлагат хранителни продукти на малки производители от различни краища на страната.

За втора година ще има изкачване на Черни връх, а пред Народния театър ще се проведе огнен спектакъл. В Часа на Земята Фасадите на Президентството, на катедралата "Св. Александър Невски", Народното събрание и повечето административни сгради в центъра на столицата ще бъдат затъмнени, предава БНТ.

В Париж - точно 20.30 местно време Айфеловата кула ще потъне в мрак. За часа на Земята ще бъдат загасени светлините на Биг Бен, Кремъл, Акропола, небостъргачите в Хонконг, кулата Бурж Халифа в Дубай, базиликата Свети Петър, Ниагарския водопад, статуята на Христос Спасителя в Рио де Жанейро и Операта в Сидни.

Едва ли спестената енергия от инициативите ще бъде осезаема, но поне ще накарат милиони хора да се замислят за природата и за ресурсите, които се изчерпват.

Един час, който всеки може да подари на Земята, като загаси осветлението.