Европейската комисия констатира, че санкциите срещу корупцията на високо ниво в България, измамите с еврофондове и организираната престъпност, не са достатъчни. Междинният доклад за правосъдието и вътрешните работи у нас, който беше представен в Брюксел, посочва и серия негативни констатации за реформата в съдебната система и назначенията там, както и за контрола на доходите и имотите на висшата администрация.

Даренията за МВР все още поставят въпроси за отчетността и финансовата прозрачност, както и рискове за заобикаляне на правилата за обществени поръчки, пише още в доклада.

При представянето на докладите за България и Румъния говорителят на ЕК Марк Грей постави акцент върху нещо, което не е записано в тях, а именно връзката им с шенгенското членство на двете страни. Той припомни, че председателят на ЕК Жозе Барозу и комисарят по вътрешните работи Сесилия Малстрьом в последните месеци многократно са подчертавали, че за ЕК мониторинговият механизъм и Шенген трябва да се разглеждат отделно, че България и Румъния трябва да бъдат оценявани справедливо и обективно и че според Комисията двете страни са изпълнили изискванията за членство в Шенген и трябва да им бъде позволено да се присъединят, съобщава БНР.

Припомняме, че Холандия обяви, че ще допусне двете държави в Шенгенското пространство, когато види поне два положителни доклада на Комисията. Междувременно холандският министър по европейските въпроси заяви, че докладите ще бъдат предоставени на холандския парламент, където ще има дебати за напредъка на България и Румъния.

Премиерът Бойко Борисов обвини за критиките към страната ни опозицията: „След като българите, в лицето на Станишев и много такива, тичат из Брюксел и го говорят това нещо, това им е любимото - да се говори лошо за България.

Мисля, че ясно и точно критикувах и вътрешния министър за нападките върху съдебната система, и самата съдебна система за бавенето на някои от делата“, каза той.

Министърът на правосъдието Диана Ковачева определи като балансиран оповестения доклад от Европейската комисия. Тя коментира и опасенията, че през лятото България ще остане единствената страна, оценявана по този механизъм, а за Румъния той ще отпадне.

След оповестяване на доклада мненията в парламента се разделиха. Докато за опозицията това е един от най-критичните към страната ни доклади, зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова акцентира върху високата оценка, дадена за създаването на специализираните съдилища.