"Връщане назад няма", заяви председателят на столичната градска организация на БСП Румен Овчаров пред делегатите на днешния конгрес на софийските социалисти, предаде БГНЕС.

"Сервантес е казал, че и в най-тежката ситуация съдбата ни предоставя поне два изхода. Ако трябва да избирам по-важната, по-отговорната политическа позиция, без колебание бих избрал позицията на председател на градския съвет на БСП, но не членувам в сектата на несменяемите. Не страдам от синдрома на незаменимите, макар че той стана доста популярен напоследък. 12 години стигат", каза Овчаров.

За да се спази сега действащият устав на партията, ако иска да си запази депутатското място, той не може да продължи да е начело на градския съвет на БСП в София за още един мандат. "Успяхме да спрем политическия канибализъм в градската организация, явление, което само допреди 5 години беше факт и от което мислех, че сме се освободили, но вчерашните събития ме карат да преосмисля мнението си", добави още той.

"Доказахме, че можем да постигаме резултати. Изборните ни резултати са традиционно по-добри от тези в страната. Не успяхме да спечелим кметската битка в София. Най-близо бяхме до успеха през 2003 година. Много разчитах и много усилия положих за издигането на кандидатурата на Георги Кадиев. Продължавам да мисля, че Кадиев е човек с потенциал и има достатъчно време да го развие, ако се научи да усеща пулса на времето и не чува само собствения си глас, а и гласът на другите около него и ако усвои истината, че политиката е колективен спорт", заяви още Овчаров. Той е доволен, че софийската организация е силна, можеща и постигаща и резултати. "За себе си мога да кажа, че за тези години не съм оклеветил никого, не съм използвал компромати срещу никого, не предадох никого, не се отрекох от никого", каза той.

Румен Овчаров коментира и битката за лидерския пост в БСП. "Когато Луканов и Лилов водиха лидерската битка, те спориха каква партия да бъде БСП и по кой път да върви България. Сега кои са новите, различните идеи, къде са същностните различия. Чух само, че БСП трябва да стане лидерска партия, нещо, което не е характерно за нито една лява партия. За мен лидерска битка няма, има лидерски амбиции, конгресът ще реши дали те са обосновани. Ако има нещо, което ме притеснява, това е разделителната линия, която минава сред нашите избиратели, тази разделителна линия, която някога, докато Иван Костов, Надежда Михайлова и Петър Стоянов разделяха СДС, раздели и избирателите от тях. Много се страхувам това да не е случи и с избирателите на БСП", заяви Овчаров.

Според него алтернативната лява политика трябва да се основава на солидарност, независимост и прагматизъм. Той настоява БСП да се превърне в изборна партия, да се въведе автоматизираното гласуване, да се промени коалиционната й политика на принципа "постоянен интерес", участие на партията на изборите като БСП, но с привличането на представители на граждански и обединени политически формации.

"Обновлението в БСП трябва да продължи, но с хора, доказали своите способности и работа в екип", смята Овчаров. Към списъка с промени той добави и "доказалите се вече европейски практики за оставка на ръководството на партията след неуспех на изборите след управленски мандат, както и уставни промени, позволяващи провеждането на общопартиен избор на председател". След конгреса на ПЕС и избирането на Сергей Станишев за президент, не ни е необходима промяна, необходима ни е визия, коментира още Овчаров.