Парламентът ратифицира Споразумението между правителствата на България и Руската федерация за сътрудничество при създаването на газопровод "Южен поток" за транзит на природен газ през територията на страната ни. 140 народни представители подкрепиха споразумението, 47 бяха против, а двама се въздържаха.

Споразумението за сътрудничество при изграждане на газопровода "Южен поток" беше сключено на 18 януари тази година при посещението на президента на Русия Владимир Путин у нас. Сред основните договорености са участие с 50 на сто на българския учредител в уставния капитал на компанията, която ще експлоатира газопровода, гарантиране на пазарна позиция на съществуващата на територията на страната мрежа за транзитен пренос на природен газ, гарантиране на стабилна данъчна среда за компанията, която ще експлоатира газопровода и други.

При обсъждането в парламента Асен Агов от ДСБ обясни, че е гласувал против ратификацията на споразумението, защото смята, че представлява риск за националната сигурност, тъй като не е извършено проучване за икономическата му целесъобразност. Според депутата с него се нарушава Черноморското споразумение за сътрудничество. Не е искано нито съгласието на Украйна, нито на Румъния, нито Грузия или Турция, заяви Агов. По думите му това гласуване ще има преки последици за всеки, който е гласувал "за". Или трябва да денонсирате Черноморското споразумение, или всички сте закононарушители, посочи още той.

Иван Сотиров заяви, че "с тази ратификация БСП за пореден път доказва заедно със своите съмишленици в управлението, че не са надживели още своето мислене, и че смятат България за 16-а република на Съветския съюз". По думите му те не са разчели адекватно доклада на ЕК. Според Сотиров управляващите за пореден път "се предлагат на Съветския съюз", което ще доведе до влошаване на отношенията между България и ЕС.

Депутатите продължават работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за подземните богатства. Във времето за парламентарен контрол ще има разисквания по питането на Иван Костов към премиера за общата политика за противодействие на скока на цените, за компенсиране на обезценяването на доходите, за косвено регулиране на ценовите равнища. На депутатски въпроси ще отговарят вицепремиерите Ивайло Калфин, Даниел Вълчев и Емел Етем, както и министрите Николай Василев, Петър Димитров, Петър Мутафчиев, Асен Гагаузов, Валери Цветанов, Евгений Желев, Емилия Масларова, Стефан Данаилов, Пламен Орешарски и Михаил Миков.

Източник: БНР, Снимка: БГНЕС