Парламентът сложи край на амбициите на управляващите страната ни да поеме по пътя на свикването на Велико Народно събрание, което да изготви и приеме нова конституция.

127 народни представители от ГЕРБ, "Обединени патриоти", ВОЛЯ и независими депутати внесоха документа в началото на септември, припомня Нова телевизия.

Напълно очаквано мнозинството не успя да събере необходимите 160 гласа, равняващи се на две трети от всички народни представители. „За“ проекторешението гласуваха депутатите от управляващото мнозинство – ГЕРБ и „Обединени патриоти“, а колегите им от ВОЛЯ, които подкрепиха проекта с подписите си, се въздържаха.

Опозицията от „БСП за България“ и ДПС остана на твърдата си позиция, заявена много по-рано и не подкрепи идеята за нов основен закон на страната.

До разглеждането на проекта за конституция и свикване на избори за ВНС се стигна още през август, след като премиерът Бойко Борисов, в отговор на антиправителствените протести, обяви, че ще има нов проект на основен закон на страната.

Единствената цел тогава беше обявена като рестарт. Борисов заяви, че в деня, когато парламентът евентуално подкрепи това решение, той е готов да подаде оставката си. Преди минути в пленарната зала стана ясно, че този ден няма да е днес.

Проектът за нова Конституция стана повод за “престрелка” между управляващи и опозиция в пленарната зала.

„Никой никога не е дръзвал да хвърли Конституцията в една посока, за да тръгне народът след нея, а той да тръгне в другата. Властта е изчерпана, безидейна, уплашена, готова на всичко, за да остане на власт, дори на провали основния закон”, каза Крум Зарков от БСП.

От партията предупредиха, че ако се приеме нов основен закон, щетите ще са сериозни.

От ГЕРБ обаче не се притесниха. „Конституцията не е Библия, за да не може да се променя. Ние не сме обявили война на настоящата. НС има легитимност за ВНС”, каза Тома Биков от ГЕРБ.

Управляващите се обърнаха с призив към БСП, че ако искат оставката на премиера, то сега е шансът им. „Днес имате шанс да получите оставката на Борисов. И много странно защо вие от опозицията се противопоставяте на това. Нали искате избори”, коментира Десислава Атанасова от ГЕРБ.

От ДПС пък съзряха в изненадващото разглеждане на проекта като опит управляващите да избягат от въпроса.

„Срамът ви е толкова голям и сега се опитвате бързо да се отървете от темата. Свидетели сме на погазване на Конституцията и от председателя на НС, и от ГЕРБ”, каза Мустафа Карадайъ от ДПС.

В момента депутатите разглеждат проектите за промени в бюджета за 2021 г. Очаква се да стане ясно дали догодина ще има помощи за всички деца.