Парламентът взе решение да рестартира проекта за изграждането на АЕЦ "Белене". Има два варианта на решение, а депутатите се спряха на това, предложено от ГЕРБ.

То е за "възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ "Белене" в отделно проектно дружество”.

Освен това министърът на енергетиката трябва да разработи процедура за избор на инвеститор и да предложи възможности за структурирането на проекта до 31 октомври 2018 г. В приетото решение се препоръчва и Министерският съвет да предприеме действия по отмяна на решението за спирането на Белене, съобщава Дарик радио.

Ръцете на правителството по проекта АЕЦ "Белене" са развързани и от тук нататък трябва да поработим доста сериозно, за да има наистина добри резултати за България, каза пред журналисти в парламента министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

По думите й оттук нататък предстои изработване на процедура за избор на стратегически инвеститор. Важно е тя да е добре конструирана, максимално публична, прозрачна, с обективни критерии, които да дадат възможност за избор на най-добрата оферта, каза министърът.

НЕК трябва да направи оценка на активите, които притежаваме по този проект, уточни тя. Да се надяваме, че инвеститорският интерес, който до момента е заявен, ще бъде препотвърден, каза Петкова. По думите й, централата може да бъде готова до 7-8 години.

Ситуацията от 2012 г. и днес е коренно различна, обясни министърът. През 2012 г. нямаше яснота за структурата на проекта. Нямахме яснота как ще приключи арбитражното дело. Политиката на ЕС в областта на енергетиката беше различна от днес, посочи Петкова.

Друга разлика е наличието на реален инвеститорски интерес и то от компании, които са признати на световно ниво, допълни тя.

Никой от нас няма интерес да се връщаме назад, да търсим вина, трябва да гледаме напред и с общи усилия да се опитаме да направим нещо добро за България, което ще гарантира и нашата енергийна сигурност, и ще даде възможност парите, които българските данъкоплатци са вложили в проекта - над 3 млрд. лв., да бъдат използвани по предназначение, коментира Петкова.