Смущаващи неща има в публикуваните документи в Уикилийкс, каза в казахстанската столица Астана президентът Георги Първанов.

Той коментира въпроса за публикуваните от сайта документи, според които Държавният департамент на САЩ се е интересувал дали има връзки на политици от предишното правителство с руски бизнесмени в енергетиката.

"Не сме коментирали с г-жа Клинтън този въпрос. Разбира се, има смущаващи неща. Дори в онова, което изтече към момента. Но, доколкото е проявен интерес за връзки със съмнителни руски среди, аз бих обърнал внимание на американската страна към публикации, които имаше в българския печат преди десетина години. Тогава излязоха документи за партийни фондации, за фондации семейни. Тези неща би трябвало да влязат в отчетите на американското посолство. Това е в кръга на шегата, разбира се", каза държавният глава.

Той не уточни кои семейни фондации има предвид, но вероятно намекваше за тази на съпругата на Иван Костов Елена Костова - "Бъдеще за България".

Преди дни между двамата прехвърчаха искри, след като съпредседателят на Синята коалиция заяви, че бившият главен прокурор Никола Филчев е изпълнил "всички мръсни поръчки" на Първанов и БСП. В отговор президентът заяви, че трябва да се направи операция "Наглите" в политиката, като се търсят връзките на олигархията в изпълнителната власт, най-вече до 2000 г., визирайки Костов.

"Надявам се в документите, които ще бъдат обнародвани, да няма неща, които да хвърлят сянка, да ерозират доверието между двете съюзнически страни", каза още днес Георги Първанов по повод Уикигейт.

Той бе в Астана, където участва в Срещата на върха на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

По-рано днес беше изнесна поредната порция информация от Уикилийкс, в която, се твърди, че България е участвала в договорка за изключването на Русия от Съвета на Европа заради войната в Грузия през лятото на 2008 г. От американски поверителен документ става ясно, че Швеция в качеството й на председател на Съвета на Европа, ще търси подкрепа срещу Москва и ще се опита да я изключи чрез гласуване. Според документа Швеция, заедно с България, Белгия, Великобритания, Дания, балтийските страни, Словения и Словакия защитавали идеята за твърда позиция срещу Русия.

Бившият външен министър тогава Ивайло Калфин обаче категорично отрече пред "Всеки ден", че България да е искала изключването на Русия, нито пък да е обмисляла подобна идея.

"Разглеждаше се въпросът дали Съветът на Европа трябва да обсъди конфликта в Грузия и България беше на мнение, че трябва", уточни той.

В информацията за страната ни от Уикилийкс се казва още, че в таен доклад на бившия посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю от 2005 г. се говори още как престъпни фигури правят дарения на всички големи политически партии и прави връзка с руската организирана престъпност, включително с Майкъл Чорни.

Освен това се твърди, че руската петролна компания "Лукойл" е била подозирана за връзки с разузнаването и мафията в Русия.

Източник: БНР