Интерконекторът с Гърция край Комотини се очаква да бъде завършен до края на юни, а през месец септември може по него да потече азерски газ.

Това каза премиерът Кирил Петков, който инспектира съоръжението.

"И днес аз, всъщност, минах по цялото трасе. Знам точно всеки един метър на трасето докъде са стигнали и наистина вярвам, че до края на юни това ще може да стане възможно", заяви той.

По думите на премиера Петков България има три алтернативни източници на газ, ако спрат доставките от Русия

"Този може да докара 3 милиарда кубически метра - горе-долу консумацията на България, отделно през Месемврия връзката, отделно имаме и през Турция връзка, така че абсолютно сме готови за такъв сценарий", посочи той.

Миналата седмица Петков инспектира строителството и интерконектора на българска територия. Целта е да се свържат газопреносните мрежи на двете съседни държави и да се осигури достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Всяка седмица премиерите Петков и Кириакос Мицотакис обменят информация за темповете на строителството, което закъснява. Очаква се то да бъде завършено във втората половина на годината.

РИА Новости: България няма да удължава договора с ГазпромАгенцията цитира вицепремиера Асен Василев

„Юни месец, съвсем реално, цялото строителство ще бъде завършено и България за първи път ще има истинска диверсификация на своя газ. Има разлика, когато двама министър-председатели си говорят всяка седмица по един проект. В последните 3 месеца се е извършило повече работа, отколкото предишната цяла година“, заяви Петков.

Газовата връзка е с обща дължина 182 километра, повечето от които на българска територия. Ще осигури връзката с Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод и с планирани вече съществуващите терминали на втечнен природен газ. Трасето преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали, като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района.

Ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Интерконекторът е от голямо значение не само за развитието на регионите, но и за енергийната независимост и сигурност на България. Проектът е в отлична синергия с други големи международни проекти като Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод (TAP и TANAP), като и с планирани и вече съществуващи терминали на втечнен природен газ.

В петък министър-председателят Кирил Петков инспектира изграждането на газовия интерконектор в района на Стара Загора.