Трябва отговорен дебат в парламента при вземането на решението за дълга. Това каза президентът Росен Плевнелиев, като подчерта, че процедурата и идеята не са лоши.

Президентът изрази надежда българският политически елит да не се изпокара, а да бъде на нивото на очакванията за стабилност и за разумно решение. "Нека да изчакаме дебата, но аз съм на мнението, че процедурата и идеята сама по себе си е добра, нека и изпълнението е добро. Това ще се случи днес в НС", каза той, попитан дали би наложил вето, ако законът бъде одобрен в НС.

Според държавния глава Владислав Горанов, като министър на финансите, е длъжен да обясни за дълга. "Не само НС и народните представители, народът трябва да знае точно колко пари за какво и как ще се похарчат", посочи той, цитиран от БГНЕС.

Плевнелиев каза, че изхожда от съображението, че това трябва да се случи и днес в НС в рамките на един отговорен дебат – колко пари трябва да се вземат и по каква процедура да се вземат. "И тогава, когато наложих вето на бюджета, и сега, и за в бъдеще аз винаги ще заставам на страната на прозрачността, на съзнателния избор. Народът трябва да знае", каза Плевнелиев.

След като имаме точни и ясни цифри на масата, оттам нататък трябва да се вземе и политическо решение.

"За мен решението да се инициира процедура за сключване на договор с водещи световни банки, така че България да може да се възползва от най-ниските от 200 години насам лихви, за да може да облекчи дълговата си тежест и то по един прозрачен начин и в рамките на ясна процедура за 3 години, само по себе си е легитимно и добро решение.

Но то ще бъде 100% работещо и легитимно, когато цифрите се фиксират и когато дебатът в НС е коректен, а не както народът винаги казва: политизираме излишно. Нека да говорим с цифри и факти кое е добре за българския народ, кое е добре за българската икономика", каза държавният глава.

"Когато имате възможност на исторически ниски нива да вземете ресурс, не само една държава, но и всяка фирма би се възползвала, всяко семейство би се възползвало, обаче в рамките на устойчиво поемане на дълг. Отново тук е важно да се говори за обема", каза той.

"Нека да има сблъсък в парламента, но да бъде сблъсък на аргументи. Нека да се изяснят точно цифрите. Тогава, когато става въпрос за милиарди, не може да има различни трактовки и различни обяснения. Цифрите няма как да бъдат сбъркани и не могат да бъдат политизирани", според президента.

Плевнелиев посочи, че когато имаме най-ниските исторически нива на лихви в Европа от 200 години насам, когато Европейската централна банка (ЕЦБ) обявява лихва от минус 0.2% и правителството се опитва да рефинансира държавни дългове при двойно или тройно по-изгодни условия, има смисъл.

"Следователно трябва да има дебат, който е разумен, който е с аргументи и да се прецени, дали заемът трябва да бъде 16 млрд. лева, кога ще се тегли, за какъв период от време, колко голям да бъде", посочи той. Президентът подчерта, че никога досега не е имало толкова изгодни възможности за финансиране на държавите.

"Трябва да се възползваме, но не да политизираме излишно и не да изпуснем момент, в който да икономисаме по стотици милиони левове на българските граждани от лихви. Трябва да го направим с аргументи, отговорно, парламентът е на ход", заяви Плевнелиев.

Президентът не коментира скандала с ВМА като посочи, че не е запознат с данните. "Разчитам, че всички контролни органи ще се свършат работата", каза той.