Брюксел приветства усилията на демократична България за трансформация в рамките на Конституцията и на демократичните процедури и закони. Това заяви пред журналисти в Брюксел президентът Росен Плевнелиев, след като разговаря с президента на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Налице е социална криза, която прерасна в политическа с оставката на кабинета „Борисов“. Кризата обаче вече е и парламентарна, тъй като няма възможност за съставяне на кабинет, посочи държавният глава.

Брюксел следи много внимателно ситуацията в България, каза Плевнелиев и изрази надежда протестите у нас да продължат да се случват по демократичен начин. Исканията обаче трябва да бъдат реални, а подходът да бъде конструктивен и прагматичен.

„Ако успеем да преминем през кризата по достоен начин, това ще отекне и в Брюксел“, посочи президентът и допълни, че от съществено значение е въпросът как страната ни ще промени политиките си и как ЕК може да бъде полезна. Според държавния глава образованието, иновациите и политиките за растеж и заетост трябва да бъдат подходящо отразени в преговорите по Многогодишната финансова рамка след 2014 година.

През следващите месеци България ще има възможността да бъде една от първите, които ще преговаря за Договор за партньорство с ЕК, каза Плевнелиев. България е поставила и конкретни искания в преговорите с Европейската комисия. Необходимо е обаче и с оглед на предстоящите предсрочни избори да бъдат формулирани ясни приоритети през следващите два месеца. Служебното правителство също ще зададе посоката, включително по отношение на политиката на заетост, подкрепата за малките и средните предприятия, реформите в енергетиката.

“Европейската комисия е готова да помага, въпросът е много точно да разчетем собствените си приоритети“, каза в Брюксел президентът Росен Плевнелиев.

В Брюксел Пвелнелиев увери, че страната ни ще продължи с политиката на строги икономии: "През следващите една-две години в България няма да има никакво отклонение от фискалната дисциплина,нито ще се направи опит за застрашаване на постигнатия много нисък дефицит, но от друга страна ще видим преминаване към по-продуктивни политики в подкрепа на заетостта и социалните грижи".