Вицепремиерът по управление на европейските фондове Меглена Плугчиева ще оглави Комисията по превенция и противодействие на корупцията, реши правителството. Нейни заместници ще бъдат министрите на вътрешните работи, на правосъдието и по европейските въпроси. Членове на комисията ще са министърът на финансите, председателят на ДАНС и заместник-министри на образованието и науката, на здравеопазването, на държавната администрация и административната реформа, на икономиката и енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието и храните, на транспорта, на труда и социалната политика и на околната среда и водите. За участие ще бъдат канени председателят на Сметната палата, на парламентарната комисия за борба с корупцията, представители на съдебната власт, на неправителствени организации и т. н.

Актуализират се и функциите на комисията. Тя ще може да предлага промени в нормативни актове във връзка с антикорупционната политика на правителство, изготвянето на стратегически документи и организация за наблюдение върху изпълнението на конкретните мерки за противодействие на корупцията, промени в структурите за вътрешен административен контрол във връзка с повишаване на тяхната ефективност и др. По нейно решение на министър-председателя ще се предлага да възлага извършването на проверки на дирекция „Главен инспекторат" в администрацията на МС.

Правителството одобри и отчет за изпълнението през м. г. на Стратегията за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията 2006-2008 г. В документа на досегашния председател на Комисията министър Михаил Миков се посочва, че са изпълнени и са в процес на изпълнение всичките 114 мерки от програмата за миналата година. Те са свързани със законодателни промени, обучения на служители, засилване координацията между различните институции и повишаване на контрола върху работата им.

Законодателните промени, инициирани от министър-председателя и от Комисията, са свързани с промени в Закона за безмитната търговия, довели до закриване на търговските обекти за безмитна търговия със стоки и горива по границите на страната, изготвянето на проект на закон за конфликт на интереси, забраната на замени на държавни и общински земи в четири закона, промени в Закона за подземните богатства, които елиминират всякакви възможности за корупционни действия в тази област.

През 2008 г. специализирано обучение за превенция и противодействие на корупцията са преминали 1085 новоназначени служители на експертни длъжности и 247 новоназначени служители на ръководни длъжности. За прилагане на измерителите на конфликт на интереси при изпълнение на държавната служба са обучени 457 служители.

Съгласно препоръките в докладите на Европейската комисия са положени редица усилия за засилване на координацията и увеличаване на съвместните действия между различните институции, ангажирани с превенцията и противодействието на корупцията. Практика в тази посока има между министерствата на здравеопазването и на вътрешните работи, между Министерството на правосъдието и Инспектората на ВСС и Прокуратурата на Република България, между Министерството на културата и АДФИ, Прокуратурата и Омбудсмана, между АДФИ и Сметната палата, между НАП и Агенция „Митници", между Министерството на земеделието и храните и Икономическа полиция и др.

През 2008 г. инспекторатите в администрацията и Главният инспекторат към МС са изготвили общо 5092 доклада, свързани с извършени проверки. Те са с над 50% повече в сравнение с 2007 г., когато са били 3122. Значително се увеличава броят на проверките по сигнали (4165 за 2008 г. спрямо 2024 за 2007 г.) за сметка на плановите проверки (съответно 927 и 1098). Общо през м. г. в администрациите са получени 701 сигнала за корупционни прояви, което е съизмеримо с предходната година - 717.

При проверките са констатирани 5493 нарушения и пропуски и са издадени 4289 препоръки и предписания, 25 от тях - свързани с корупционни прояви. 3210 препоръки са изпълнени към момента.

Образувани са 136 дисциплинарни производства по предложение на инспекторатите (258 за предходната година), прокуратурата е сезирана по 82 случая. Уволнени са 56 служители, временно отстранени или преназначени с оглед изваждане от корупционна среда са 192, наложените дисциплинарни наказания са 162.

Снимка: БГНЕС