По-високи санкции ще има за футболните хулигани, след като Министерството на младежта и спорта и МВР инициираха спешни мерки след инцидентите на последното вечно дерби между „Левски“ и ЦСКА-София и пострадалата от хвърлена бомбичка полицайка.

По инициатива на спортния министър Красен Кралев вчера беше организирана среща, на която присъстваха още главният секретар на МВР главен комисар Младен Маринов, директорът на СДВР Ивайло Иванов и зам.-директорът на СДВР Антон Златанов.

Днес предстои нова среща, но този път с участието и на Българския футболен съюз, съобщава вестник "Монитор".

Спортният министър и представителите на МВР са категорични, че затварянето на стадиони и лишаването от домакинства на футболни клубове не е решението на проблема с футболното хулиганство, което води до тежки инциденти. Първата крачка, която ще бъде предприета е, че МВР ще засили контрола по пропускателния режим на стадионите, за да не може на трибуните да влизат лица със съдебни забрани за посещение на спортни мероприятия и такива с опасни предмети.

Спешно ще се постави и нова система за сигурност на Националния стадион „Васил Левски“, която да повиши безопасността по време на най-рисковите събития. От полицията искат да бъдат инсталирани още камери на и около съоръжението, включително и по входовете на стадиона.

Следващата стъпка е организирането на работна група, в която ще се включат и представители на две парламентарни комисии – тази по въпросите на децата, младежта и спорта и тази по вътрешна сигурност и обществен ред. Целта на работната група ще бъде изработване на ефективни законодателни промени, които да доведат до засилване на личната отговорност.

Ще бъдат изготвени промени в Наредбата за лицензиране на стадионите и спортните съоръжения и в Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия.

Това на практика означава, че ще бъдат завишени сериозно санкциите за провинения в закона за футболното хулиганство, които в момента масово са глоба от 200 до 500 лева и забрана за посещение на спортни мероприятия от 6 месеца до 2 години.

От националния полицейски синдикат също излязоха с декларация, в която настояха да се повиши безопасността на униформените при опазване на обществения ред.