Потвърдените случаи на COVID-19 в България достигнаха 293. Новите случаи за деня са 17.

Това заяви проф. Венцислав Мутафчийски, ръководител на Националния оперативен щаб, по време на редовния брифинг във ВМА.

В тежко състояние са 8 пациенти, петима в Пирогов, един в Окръжна болница в София и трима в Благоевград.

Общо 99 души са в болница като 53 от тях са в софийските здравни заведения. Няма приети деца за лечение.

Общо 20 са засегнатите области у нас. Все още няма установен случай на коронавирус в следните области – Видин, Враца, София – област, Русе, Разград, Силистра, Търговище и Ямбол.

550 000 души са заразени от коронавирус по света

550 000 души са заразени от коронавирус по света, а над 25 000 са починали, съобщиха от американският университет "Джонс Хопкинс".

Точната бройка на потвърдените случаи на заразяване с коронавирус са 553 224 души.

Починалите са 25 035. Опасната зараза се е разпространила в 176 страни по света.

Италия обяви рекорден брой смъртни случай в рамките на 24 часа

Италия обяви рекорден брой смъртни случай в рамките на 24 часа, въпреки че броят на новозаразените в страната отчита спад днес.

Броят на смъртните случаи скача до 969 – най-високият в 24-часов период от избухването на заразата.

Новите случаи в последното денонощие възлизат на 5 959, в сравнение с 6 153, отчетени в предходния ден, по данни на италианската Служба за гражданска защита.

В Италия вече има 86 498 случая, приблизително същия брой както в САЩ и повече, отколкото в Китай, откъдето тръгна болестта

Без споразумение на днешния съвет за тристранно сътрудничество

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на основание на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., проведе онлайн заседание и обсъди проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за изплащане компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявеното извънредно положение, внесен от Министъра на труда и социалната политика.

Усложнената епидемична обстановка, вследствие на бързо разпространяващия се коронавирус (COVID-19) оказва неблагоприятно въздействие върху редица сектори и икономически дейности – хотелиерство и ресторантьорство, преработваща промишленост, строителството, дейностите в областта на културата, спорта и развлеченията, търговията на дребно, пътническия транспорт и др.

Как Япония удържа разпространението на заразатаВъпреки близостта си до Китай, Япония избегна заразата от коронавирус в мащабите, които блокираха по-голямата част от Европа и Северна Америка. Какво правят японците по-различно, за да забавят разпространението на заразата?

В рамките на проведената дискусия НСТС не постигна единодушна подкрепа по проекта на ПМС. Обсъждането ще продължи утре на 28 март.

Мярката 60/40 може да засегне 1 млн. работници

Мярката 60/40 може да засегне 1 млн. работници. Смятаме, че тя може да достигне 1 млрд. лв., каза на извънреден брифинг в Министерския съвет днес вицепремиерът Томислав Дончев.

Ако държавата плати 60% от възнаграждението, работодателят ще плаща 40% от него, за да може компанията му да запази най-ценния си капитал - хората.

Ангажиментът на работодателя е в рамките на три месеца да плаща 40% от възнаграждението и да не съкращава работници, каза още Дончев.

Борисов: Купуваме маски и респиратори, чакаме 1 млн. теста

Австрия иска да закупи спешно български защитни облекла за своите медици. Това съобщи Бойко Борисов по време на извънредния брифинг.

Той съобщи още, че е подписан международен договор межде българското здравно министерство и Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия за доставка на лични предпазни средства и медицинска апаратура за закупуването на над 1 милион маски и 50 респиратора. Общата стойност на договора е за близо 3 милиона евро, които ще бъдат предоставени по Оперативна програма „Региони в растеж“.

С общата процедура на ЕК пък са поръчани и тестове за Covid-19. От т. нар. PCR тест са поръчани 600 000 броя, а от "бързите тестове" - 400 000 броя.

Бойко Борисов каза още, че очаква в следващите дни Българската народна банка и търговски банки да излязат с конкретни мерки за облекчаване на гражданите и фирмите, които се очаква да бъдат затруднени с изплащането на своите кредити.

Тестването ще струва по 20 млн. лв. на месец

Според Световната здравна организация (СЗО), единственият достоверен начин за установяването на Covid-19 е т. нар. PCR тест.

"Има три начина за установяване на болните, като единственият достоверен начин е с PCR тест, който е бавен, изисква апаратура и много добре обучен персонал. В България, при пълен капацитет на лабораториите, може да се установяват 1000-1200 случая дневно, което значи, че ще трябват около 30 000 теста месечно. Цената би била 930 хиляди лева на месец.

В поръчката, извършена в ЕК за България са отделени 600 хиляди такива теста. Следващият начин за идентифициране на заразен е с флуросцентен имунохроматографски метод на базата на антиген, който е върху повърхността на вируса.

Пробата се взима по същия начин, но идентифицирането става за около 5 минути, а сега се разработват и тестове, каквито са тестовете за бременност. Тези тестове ще дадат възможност да се популяризират масово, така че предвиждаме да могат да се правят до 20 хиляди дневно. Това означава, че за месец трябва да се правят около 300 хиляди теста, които ще са около 10 млн. лв. месечно", обясни Мутафчийски.

"Когато сме установили, че епидемията е достигнала своя връх, започват анти-тяло базираните тестове. Те могат да установят колко са заболели или преболедували без да разберат. Тогава се предвижда да се правят до 40 хиляди на ден, което е около 10 млн.лв. на месец. Единственият реален резултат обаче са PCR тестовете", повтори Мутафчийски.

Вторият тип тестове ще се правят в рисковите групи, докато бързите тестове са важни в края на епидемията, за да знаем колко от хората са придобили имунитет. Те ще могат съвсем спокойно да се върнат на работа.

Това ще даде възможност да се освобождават една по една мерките.

Всички посочени по-горе тестове ще струват на правителството по 20 млн. лв. месечно.

Кристалина Георгиева: Светът вече е в рецесия

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева обяви днес, че световната икономика вече е в рецесия вследствие на COVID-19, но е окуражена от това, че световните лидери най-накрая са осъзнали, че само обединените усилия ще могат да ограничат разпространението на коронавируса.

“Заявихме, че светът в момента е в рецесия и че продължителността и сериозността на тази рецесия зависят от две неща – ограничаването на вируса и ефективната, координирана реакция на кризата,” заяви Георгиева.