Късно снощи на съдия Петър Сантиров, на бившия военен министър Николай Цонев и на бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов е било повдигнато общо обвинение за предлагане на подкуп на длъжностно лице.

Наказателният кодекс предвижда затвор до 10 години и глоба до 15 хиляди лева за този, който предложи, обещае или даде подкуп на съдебен заседател, прокурор или следовател. Тримата ще останат в ареста поне до неделя, когато изтича 72-часовото им прокурорско задържане.

Очаква се точно на Великден държавното обвинение да внесе в Софийски градски съд искане Сантиров, Цонев и Попов да останат за постоянно в ареста. От всички 43-ма наказателни съдии само трима са дали писменото си съгласие измежду тях да бъде избран магистратът, който да гледа мярката за неотклонението на колегата им Петър Сантиров. Информацията е на БНР.

При специализирана полицейска операция, проведена вчера в столицата, бяха задържани съдията от Софийски градски съд Петър Сантиров, бившият военен министър Николай Цонев и бившият главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов. Бившият министър бе задържан във Военномедицинска академия. Арестът на Тенчо Попов стана при съвместна операция на ДАНС и МВР, проведена под ръководството на Главна прокуратура, в офис на бул. "Патриарх Евтимий", докато Попов предавал на магистрат сумата от 20 000 евро.

Парите били предложени от бившия министър на отбраната Николай Цонев чрез посредничеството на задържания Попов и на съдията в Софийския градски съд Петър Сантиров, за да бъде осуетено наказателното преследване, образувано и водено срещу Цонев за щети в размер на над 120 милиона лева. Сантиров пък е задържан в дома му в столичния квартал "Гоце Делчев".

Ръководителят на военно окръжна прокуратура Спас Илиев съобщи, че се проверяват 9 договора за закупуването на 310 жилища, на обща стойност 36 млн. лева, сключени през първата половина на 2009 година, по времето, когато военен министър е бил Николай Цонев. Сигнал за този случай е пристигнал в прокуратурата от ДАНС. Проверяват се и пет договора за доставка на оборудване на жилища, част от които са и новозакупените. Общата стойност на договорите е близо 4,8 млн. лева.

Във Военно-окръжната прокуратура разследват и договор за саниране преустройство и рехабилитация на едно военно общежитие, като една от клаузите в договора предвижда изплащането на сумите по него да се извърши до 2017 г. Санирането на този блок струва по договор 10 млн. лева. Води се и дело за договор за закупуване на противопожарно имущество, който е ощетил държавата между 500 хил. лв. и 2 млн.лв.

Прокурорите проверяват и договор за строително монтажни работи на военно почивната база в Пампорово на стойност 9 млн. лева, който също е сключен по времето на Николай Цонев. Отговорност за сключените договори носят длъжностни лица от Министерство на отбраната. Извършват се проверки и за конфликт на интереси, т.е дали лицата сключили договорите имат някаква връзка с фирмите, които ще извършват дейност. Някои от сигналите в посочените проверки са пристигнали в дирекция "Военна полиция", а други в Агенцията за държавен и финансов контрол.

Източник: БГНЕС