Дебатът по републиканския бюджет тази година - с месец по-дълъг. Очаква се проектът да бъде внесен в Министерския съвет още на 5 септември, а до края на септември и за гласуване от парламента.

Работодателите и синдикатите спешно трябва да договорят минималните осигурителни прагове по браншове, съобщи bTV.

Ако един работник в момента получава заплата, равна на минималния праг за неговата длъжност и този праг се вдигне, трябва да се вдигне и заплатата. Дали състоянието на фирмите обаче ще позволи това трябва да отговорят браншовите им организации.

"Ако договорим реални осигурителни прагове, ще има пари в осигурителната система и в пенсионната, и в здравната. Най-доброто е праговете да бъдат повдигнати леко или по-точно, колкото позволяват възможностите”, каза Григор Димитров от Българската стопанска камара.

Данни на НОИ показват, че има много браншове, в които средният осигурителен доход е около 2 пъти по-висок от долния праг. Примери са специалистите във въгледобива, печатната дейност, производство и пренос на електроенергия.

Но има и много професии, където минималният праг е над възможностите на някои от фирмите, например в туристическия бранш.

„Може би заради кризата, в отрасли, където е имало затруднения, са назначавали хора на непълно работно време и затова идва това осигуряване под минималния доход. Ние сме оптимисти и очакваме нарастване увеличаване на минималния осигурителен доход”, каза Теменужка Златанова от социалното министерство.

До 21 август работодателите и синдикатите по браншове трябва да решат дали да променят и с колко минималните суми, върху които служителите и мениджърите ще се осигуряват догодина.