Правителството отпуска 1.163 млрд. лева за социални мерки за борба с кризата, възникнала заради пандемията от COVID-19. Други 731 милиона ще бъдат заделени за нови икономически мерки.

Те бяха представени от премиера Бойко Борисов на пресконференция в Министерския съвет след заседание на Коалиционния съвет.

Предстои увеличаване разходите за персонал с 30% на областните администрации, които са натоварени със справяне с последиците от коронавируса, както и увеличаване на ставката за нощен труд – МТСП, МЗ, МВР, НЗОК, НОИ, РЗИ, и др..

- Увеличаване на ставките за училищното и детското здравеопазване до достигане на определените стандарти в КТД, както и за домовете за възрастни, центрове за деца, и др. – 24.6 млн.лв.;

- Еднократна добавка към пенсиите – по 50 лв. на всеки пенсионер за три последователни месеца – за целта са отделени 318 млн. лв.;

- Увеличаване на субсидирането на болниците – общо със 17.3 млн. лв.

- Увеличаване на стойността на здравно-осигурителните плащания за медицинска и дентална помощ;

- Допълнителни средства по бюджета на МТСП – 122 милиона лева за допълнителни средства за личните асистенти;

- Увеличаване срока на изплащане на обезщетенията за безработица с допълнителни три месеца;

- Увеличаване на минималния размер на дневното обезщетение за безработица от 1 октомври от 9 на 12 лева;

- Осигуряване на нетно възнаграждение в размер на 1000 лв. за медиците на първа линия – 67 милиона лева до края на 2020 г.

- 1.8 милиарда лева налични дава Министерството на икономиката за помощ на бизнеса. 9.5 милиона лева се предоставят на МИ за насърчаване на чуждестранните инвеститори у нас.

Допълнителни средства се отпускат към бюджетите на почти всяко министерство, пише БГНЕС.

Борисов също така заяви, че засега държавата няма да тегли заем, а ще използва „мазнинките“ от фискалния резерв.