Министерският съвет обсъди доклад на министъра на финансите Пламен Орешарски за причините, предизвикващи нарастване на цените, предприетите мерки за противодействие на инфлацията и компенсиране на социално слабите граждани. Премиерът Сергей Станишев ще внесе документа за разглеждане в Народното събрание.

В документа се посочва, че основните фактори, влияещи върху размера на инфлацията, са нарастването на цените на горивата и храните. Текущите високи равнища се разглеждат като временни и се очаква при липса на допълнителни външни шокове инфлацията постепенно да намалее до едноцифрени нива.

За подобряване гъвкавостта на икономиката и по-добро приспособяване към евентуални шокове, се предприемат мерки в следните области: фискални и икономически; ограничаване на сивата икономика; конкуренция и добре функциониращи пазари на стоки и услуги; подобряване на комуникацията с потребителите с цел повишаване на тяхната информираност; повишаване на енергийната ефективност.

Анализът показва, че независимо от повишението на цените, нарастват и средните реални доходи на домакинствата. Брутният общ доход на лице от домакинство се е увеличил с 4.4 на сто на годишна база през юли. Средната работна заплата за второто тримесечие на тази година се повишава със 7.9%, а средната пенсия за осигурителен стаж и възраст през юли е с 6 на сто повече в реално изражение спрямо същия месец на миналата година.

За компенсиране на най-уязвимата част от населението от покачването на цените на петрола, енергоносителите, стоките и услугите правителството предвижда да осигури допълнителни средства. На 19 септември тази година Министерският съвет реши да внесе в Народното събрание предложение да одобри допълнителни бюджетни кредити до 1.2 млрд. лв.

От тях 90 млн. лв. ще бъдат за преизчисляване на пенсиите от 1 октомври тази година за осигурителен доход към 31 декември 2007 г. Мярката ще обхване около 1.1 млн. пенсионери и средната пенсия ще бъде 235.87 лв., което е близо 24% повече спрямо януари 2008 г. 337.5 млн. лв. ще са за еднократна добавка към всяка пенсия през декември.

За преодоляване на социалната изолация и подпомагане на най-уязвимите групи за енергийни помощи са предвидени 29.53 млн. лв.; за предоставянето на допълнителна еднократна помощ за компенсиране на хората с най-ниски доходи – 36 млн. лв. По тази мярка ще бъдат подпомогнати около 360 000 души. За увеличаване размера на еднократните помощи за първокласници с 25% - от 120 на 150 лв., са осигурени 1.2 млн. лв. По този начин ще бъдат подпомогнати 40 000 деца от социално слаби семейства.

За ресурсно осигуряване на учебния процес – квалификация и кариерно развитие на кадрите, за информационно-комуникационно осигуряване на училищата, подобряване на базата и за увеличаване на единните разходни стандарти в системата на средното образование са предвидени 21 млн. лв.; за закупуване на училищни автобуси – 20 млн. лв.; за довършване на ремонта на студентски общежития – 10 млн. лв. 25 млн. лв. са за подобряване на образователната и научната инфраструктура на държавните висши училища. 10 млн. лв. са за преодоляване на дефицита по националната програма „Оптимизация на училищната мрежа”.

Предложеният социален пакет е в съответствие с препоръката на Европейската комисия да не се използват данъчни мерки, а да се подпомогнат домакинствата в най-неравностойно социално положение чрез инструментите на социалната политика.