Министърът на финансите Владислав Горанов съобщи, че правителството е взело решение за спиране на обществени поръчки на стойност над 600 млн. лв., предаде БГНЕС.

Горанов посочи, че по време на дебата на правителственото заседание премиерът Бойко Борисов е разпоредил на министъра на земеделието и храните Десислава Танева да прекрати ОП, обявена от Югозападното държавно горско предприятие с предмет изграждане на горска инфраструктура и горски пътища на стойност 95 млн. лв.

Голямата ОП на МВР за личните документи за 500 млн. лв. също се спира и се планира за структуриране по нов начин. Спират се и големи ОП във Варна, освен вече спряната ОП за магистрала „Хемус”.

„Има дебат, че трябва да се спрат още няколко големи рамкови обществени поръчки, за които ще бъде предоставена допълнителна информация. Идеята на подобни действия е всички големи поръчки, които биха представлявали широк обществен интерес да се повторят по новоприетия Закон за обществените поръчки.

Това да става с много ясни и прозрачни правила и процедури, за да отпадне всякакъв дебат дали големите обществени поръчки се провеждат по достатъчно прозрачен и ясен начин така, че да се гарантира в максимална степен защита на обществен интерес и да се постигне най-добрата цена за ресурса, който се влага”, обясни Горанов.

Той поясни, че става дума за неприключили процедури по обществени поръчки, които ще се обявят на ново по новия ред. Запитан какво значи големи обществени поръчки, той обясни, че става дума за поръчки на стойност десетки милиони левове.

„Има такива, които ще коментираме и с наши кметове, които са стартирали големи поръчки като във Варна има няколко големи, за които ще се коментира да бъдат преразгледани”, каза Горанов. Планираме да се структурира по нов начин голямата обществена поръчка (ОП) за личните документи за 500 млн. лв., подчерта той.

„Предстои преструктуриране на печатница на БНБ, от където по информация на БНБ ще отпадне доста сериозна техника и капацитет. Те и в момента печат лични документи. Ще се структурира ново търговско дружество, което първоначално ще премине към министъра на финансите, а веднага след това ще се прехвърли към МВР”, обясни Горанов.

Според него с този ресурс ще се постигне по-оптимална цена при изработването на личните документи. Това ново дружество ще организира правенето на новите лични документи.

„Очакванията са да се оптимизира целият процес заради това, че ще се вкара част от техниката, която в момента е в печатницата в БНБ и ще остане излишна след преобразуването на печатницата на БНБ и премахването на излишните функции на печатницата, които понастоящем не са присъщи не една печатница на Централна банка.

Там има сериозен проект, който се развива вече няколко години между печатница на БНБ и една френска компания и се очаква разширяване на бизнеса в отпечатването на банкноти. По тази причина БНБ инициира промяна и преструктуриране на печатницата на БНБ, от където се освобождават много нови мощности и хора, които могат да се включат в процеса”, заяви финансовият министър.

Той повтори, че идеята е да се оптимизира и да падне цената на ОП за документите заради това, че ще се вложат много налични в държавата ресурси. Новото търговско дружество ще се отдели от печатницата на БНБ и максимално бързо ще отиде към МВР. През него с ресурсите, които има може да се използва за организация на този процес.

„Ще се получи значително спестяване заради това, че доста излишна печатарска техника, която и в момента печата лични документи, човешки ресурси и материална база ще бъдат използвани за организиране чрез държавата и от държавата на този процес”, каза Горанов.

Той бе категоричен, че за спирането на оперативните програми (тази за личните документи, „Хемус, Югозападното предприятие и Варна) има достатъчно основания в стария и действащия закон. Винаги има риск от обжалване, но общественият интерес ще надделее и сме готови да минем през този процес в рамките на действащото законодателство, гарантира Горанов.

По отношение на ОП за Варна, той обясни, че има няколко големи ОП, свързани с благоустройството на града и проект, свързан с курортен комплекс „Златни пясъци”. Това са поръчки, за които се преценява по целесъобразност, че поради големия обем, трябва да бъдат организирани на ново, допълни министърът.

„Големият обществен интерес и съмненията, че, когато се говори за големи обществени поръчки нещата не са организирани достатъчно прозрачно, ни карат да ги организираме под медийно наблюдение, с още по-голяма публичност и прозрачност, за да отпаднат всички съмнения, че има нещо. По-добре, отколкото никога”, на мнение е Владислав Горанов.

Запитан дали фирмата „Водстрой 98” се свързва с депутата от ДПС Делян Пеевски, той каза: „Не ми е известно, ако в Търговския регистър откриете такава връзка, значи има”. Запитан дали не е имало нотка на съмнение по тази линия този път, Горанов каза: „Не, не е това темата”.„Говорим за много ОП , които са над определен обем и, за които решението е да се направят под медийно наблюдение, за да отпаднат всякакви съмнения, че в тях има нещо нагласено”, потрети той.

Запитан кой ще отговаря за преценката кои ОП ще се спират, Горанов обясни, че това се преценява от премиера и правителството, като отговорни за цялостното управление на бюджета и държавата собственост.

„Интересите са големи, затова и най-големите поръчки се предлага да се преразгледат. Няма стойност, която да е определена като целево ниво за спиране на поръчка. През последните месеци имаше много разгорещен дебат по „Хемус” и документите за самоличност, което ни провокира да разсеем всякакви съмнения, че идеята е да се защити някакъв друг, освен общественият интерес”, каза финансовият министър.

„Така или иначе на въпроса дали има ресурси в 2016 г. за магистрала „Хемус” съм казвал и преди, че дори и сегашната поръчка да беше продължена това, което трябваше да се плати, е частичен аванс в порядъка на 50-60 млн. лв. При добро изпълнение на бюджета имахме в разчетите си да осигурим в края на годината, сега-няма да се наложи”, посочи той.

Той коментира, че разпореждането на премиера е поръчките да се преразгледат и спрат веднага, а след като влезе в сила прекратяването може да се стартират наново. Очакванията за спиране на ОП не трябва да са самоцелни, говорим за подобряване на прозрачността, тъй като се изказаха съмнения, относно начина, по който са възлагани тези поръчки, за да няма никакви съмнения – те се прекратяват. Прегледахме най-големите ОП, като реакция от засиления интерес и коментари за политически цели”, каза още по темата Владислав Горанов.