От 1 юни влиза в сила забраната за тютюнопушене на закрито в България. Здравни инспектори ще проверяват за спазването, съобщи bTV. Те ще влизат в заведения, придружени с полиция. Нарушителите ще бъдат приканени да си предоставят данните, за да му бъде съставен акт за извършено нарушение.

Забраната за пушене ще важи дори и при частно парти, ако обектът има лиценз за обществено заведение. Собствениците могат да бъдат санкционирани с два вида глоби. Ако е едноличен търговец - за първо нарушение до 1500 лева, а за второ - от 1500 до 3000 лева.

В тази връзка, нека видим проучването на NiQuitin във връзка със Световния ден без цигарен дим: опознаването на навиците на пушачите според този институт е първата стъпка в борбата срещу него.

Проучването показа, че 74% от пушачите не могат да минат без цигара след хранене, особено след вечеря.

Още 78% потребяват между 1 и 10 цигари след 19 часа.

За 93% „вечерната“ цигара е моментът на отпускане и успокоение. „Това е признак на физическата и психологическа зависимост от цигарите“, коментират от NiQuitin.

„Дискомфортът от липсата на никотин се успокоява за седем секунди, след което настъпва усещането за удоволствие, което прави трудно да се устои на изкушението“, обяснява Марион Адлер, специалист по въпросите за тютюнопушенето към болница „Анотан Берсер дьо Кламар“.

Друга опасност за пушачите са срещите с други пушачи. В страните, в които забраната за пушене на закрито вече е в сила, 79% от пушачите пушат по време на посещение в бар или ресторант, а 73% - когато са на гости. „Законите, ограничаващи тютюнопушенето на обществени места, помагат на хората да намалят употребата на цигари, но не и да ги откажат“, показва проучването.

Ако обаче сте решили да скъсате с този навик, има различни успешни практики. Никотиновите лепенки са добра алтернатива на първия етап, тъй като ограничават физическата липса. „Различните заместители увеличават шанса за спиране на цигарите“, коментира д-р Адлер.

Доста по-важно е според нея пушачът да разбере какво място са заемали цигарите в живота му и да си създаде навици, които да го заместят.

Не на последно място- психологическата помощ, поощрението и подкрепата на близките в начинанието е най-препоръчителната терапия по пътя на отказването на цигарите.