До есента експерти на Американската търговска камара в България, както и на други бизнес организации и на Агенцията по вписванията ще подготвят програма за подобряване на работата на Търговския регистър и проектопредложения за промени в законодателството, регламентиращо тази област. Това каза изпълнителният директор на камарата Валентин Георгиев на конференция за търговския регистър.

Предложенията ще бъдат внесени за обсъждане от следващия парламент. Изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Даниела Митева каза, че вече регистрацията на фирмите в Търговския регистър става за един ден, с минимални изключения - до два дни.

Експерти препоръчват да отпадне необходимостта от нотариална заверка при регистрация на фирма в Търговския регистър, а регистрационното изискване за начален капитал да стане символично. Това предложение направи експертът Симеон Дянков по време на конференция "Ефективност и отчетност на Търговския регистър в България".

Сега началният капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност, предложен от Министерския съвет, е 100 лв.

Според Дянков това би ускорило и облекчило процеса на фирмена регистрация. Като пример той посочи канадския опит за регистрация, който отнема около част и половина на представителите на деловите среди, които се занимават с "лесен" бизнес, а не с изграждане на ядрена централа.

Нотариалната регистрация може да се прави от служители на регистъра по вписване или по електронен път, смята експертът.

Симеон Дянков отбеляза, че програмата на ГЕРБ предвижда първоначалният капитал за регистрация на компании да стане до едно евро.

По данни на Агенцията за вписвания, ако например фирма е подала по електронен път заявление за регистрация вчера в 19.00 часа, то днес в 10.24 ч. тя вече е регистрирана.

Днес бяха представени препоръки от анкетно проучване сред бизнеса за удовлетвореността от услугите на Търговския регистър, както и данни от анализ на хармоничността на правната уредба на търговската регистрация в България.

Според проучване на "Маркет Линкс" от април сред 115 представители на бизнеса около 70 на сто поставят оценка, която се доближава до много добър 5 на услугите, предоставяни от Търговския регистър, над 50 на сто оценяват положително прозрачността и пълнотата, предлагана от регистъра, а за близо половината от респондентите таксите на Търговския регистър са приемливи.

Проучването показва, че броят на отказите на регистрация е значителен - 40 на сто от анкетираните са получи отказ, като при

13 на сто от тях отказът е бил повече от веднъж. Като най-чести причини за отказ предприемачите посочват, че те се правят, за да има ново таксуване, поради техническа грешка на системата или поради некомпетентност и грешки от страна на приемащите документи.

Форумът е организиран от Американската търговска камара в България, в партньорство с Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Източник: БТА