Премиерът Кирил Петков и началникът на кабинета му Лена Бориславова са карантинирани.

Информацията потвърдиха за БНР източници от Министерския съвет.

Днес се очакваше да стане ясно дали Столичната РЗИ ще карантинира участниците във вчерашния Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) като „контактни“, след като снощи председателят на Народното събрание Никола Минчев е дал положителен резултат след 6-часовото заседание.

Участие в него взеха президентът Румен Радев, както и по един представител на седемте парламентарни групи.

А също и премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев, министрите на вътрешните работи Бойко Рашков и на отбраната Стефан Янев, както и заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова, председателите на Държавните агенции „Национална сигурност“ и „Разузнаване“ - Пламен Тончев и Антоан Гечев, и посланикът ни в Скопие Ангел Ангелов.

Очаква се тази седмица здравният министър Асена Сербезова да издаде заповед, с която карантината за заразени да бъде намалена от 14 на 10 дни, а за контактни - от 10 на 7 дни.

Как се възстановяват известните личности, заразени с коронавирусНикой не е застрахован

Кирил Петков трябваше да се срещне днес с ръководствата на петте национално представителни работодателски организации (Асоциация на Индустриалния капитал в България; Българска стопанска камара; Българска търговско-промишлена палата; Конфедерация на работодателите и индустриалците в България; Съюз за Стопанска Инициатива), както и с ръководството на Българската асоциация на металургичната индустрия.

Преди седмица бизнес организациите поискаха диалог с отворено писмо до премиера, за да се търсят решения на проблемите с цените на електрическата енергията и на природния газ за небитовите потребители.

В края на 2021 г. правителството прие да се осигурят допълнителни 860 милиона лева за справяне с енергийната криза. Бизнесът обаче определя като неработещи анонсираните схеми за подпомагане заради поставения таван на средствата, които могат да се получат, посочва БНР.