ЕК ще преговаря с "Газпром" от наше име, заяви пред журналисти премиерът Кирил Петков след срещата на върха с евролидерите. Включи се идеята за потенциален таван на цените, но тя трябва да бъде анализирана, допълни той.

Това, че ще преговаряме заедно със страните от ЕС, вече променя изцяло играта в преговорите, подчерта премиерът, цитиран от БНТ.

Ще трябва да преговаряме на равни начала, по съвсем различен начин. Това беше огромна победа за българския интерес.

Сваляйки цената на газа, при едни добри преговори, които очакваме, това би свалило цената на тока, а от там и инфлацията, подчерта българският премиер.

Едната група страни искаха ясен таван за фиксирана цена на газа. От другата страна имаше страни, които се притесняваха, че имат много дългосрочни договори на много добри цени. Ето защо прехвърлихме тази част на тавана към Комисията, но това, че ще преговаряме с "Газпром" всички страни, беше една голяма стъпка, обясни Петков.

Газовите хранилища ще трябва да се пълнят, но ще има солидарен механизъм за подкрепа, тъй като не всички страни в ЕС имат хранилища, допълни Петков.

Петков е в Брюксел, където втори ден продължават срещите на европейските лидери. Акцентите в разговорите днес са високите цени на електроенергията и елиминирането на руската газова зависимост.

Преди началото на срещата тази сутрин премиерът коментира, че България подкрепя изцяло Украйна.

Кирил Петков коментира и темата с арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.

Ако не беше се случил този арест и ако не се бяхме свързали с Европейската прокуратура да имаме добра комуникация с г-жа Кьовеши, никога нямаше да стигнем до този резултат. Сега просто, прокуратурата няма избор. Всичките тези данни, които преди бяха тайна, сега вече са и в ръцете на Европрокуратурата. Така че, ето - стъпка напред. По-бавно, но е в правилната посока, заяви Петков.

Относно дипломатическите отношения с Русия, в отговор на журналистически въпрос, премиерът Кирил Петков коментира:

Изгонихме 10 техни дипломати, за които имаме доста сериозна информация, че са работили шпионска дейност. Едновременно с това, чухме агресивните думи на техния посланик, която предполагам просто от фрустрация, че не се справя, че България взима доста сериозна позиция в подкрепа на Украйна и изказва тези агресивни думи... Сега ще извикаме нашия посланик за консултации от Русия и се надяваме, че ще е ясно по дипломатически път, че г-жа Митрофанова трябва да отиде на консултации в родната си страна, обясни Кирил Петков.