По предложение на Министерството на финансите до централната банка за преразглеждане на политиката на инвестиране през 2010 г. е обсъдена възможността за подобряване на условията, които БНБ може да предостави на МФ за управление на временно свободния ресурс на централното правителство.

В резултат на това са променени общите условия за откриване на депозитни сметки в БНБ по отношение на доходността и срочността на депозитите, съобщиха от министерството.

Общият размер на фискалния размер в БНБ към 31 януари 2010 г. възлиза на около 7 млрд. лв. (от които 1.3 млрд. лв. на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система).

По-голямата част от този ресурс е предимно на седмични и дневни депозити (80% от общия ресурс).

Предвид оценката за изменението на касовите потоци по централния бюджет, считано от 1 февруари 2010 г. Министерството на финансите ще преструктурира около 5.8 млрд. лв. в депозити с различна срочност, от тях 1.3 млрд. лв. - седмични депозити; 3.9 млрд. лв. - месечни депозити; 0.3 млрд. лв. - двумесечни депозити и 0.3 млрд. лв. - овърнайт.

Министерството на финансите всяко тримесечие ще изготвя информация за състоянието и доходността на фискалния резерв.

„Очакваният положителен ефект за бюджета се измерва в рамките на 8-10 млн. лв. допълнителни приходи от лихви през годината. Ежедневното наблюдение на международните пазари, по-активното управление на касовите потоци и депозита на правителството ще продължи, така че да оптимизираме още повече ефекта за бюджета", коментира заместник-министърът на финансите Ана Михайлова. „Липсата на активна политика към момента е довела до пропуснати ползи, измерващи се в милиони", допълва Михайлова.