Общият размер на постъпилите приходи по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец май възлиза на 11.757 млрд. лв. или 43.2% от годишния разчет, информират от Министерството на финансите.

Изпълнението на постъпленията в частта на преките данъци е добро (45.8% от предвидените в ЗДБРБ за 2008 г.), като основният фактор за това са извършените промени в данъчната политика през последните години в частта на корпоративните данъци и данъка върху доходите на физическите лица.

Отчетените резултати за изминалите месеци на годината дават основания да се очаква положителен фискален ефект от намалените ставки, който е свързан с разширяването на данъчната основа при декларираните данъци, устойчивият ръст на икономиката, нарастването на печалбите на фирмите и на възнагражденията на наетите лица, намаляване на безработицата и др.

Изпълнението на приходите в частта на косвените данъци е близко до разчетите за периода, като за петте месеца на годината са постъпили 38.6% от планираните в ЗДБРБ за 2008 г. Най-важните фактори, влияещи на изпълнението на тези данъци, са значителният ръст на цените на основните енергоносители, на размера на вносът в страната и др.

При съпоставката с постъпленията за същия период на предходната година следва да бъде отчетен базовият ефект, свързан с промените в нормативната база при облагането по ЗДДС през 2007 г., след присъединяването на страната към ЕС, с което е свързан и значителният ръст на приходите от ДДС през 2008 г. спрямо същия период на 2007 г.

За ръста на приходите спрямо същия период на 2007 г. допринасят и постъпилите през изминалите пет месеца приходи в частта на помощите – 902.8 млн. лв., които са основно аванси от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС, както и аванси от европейските фондове, свързани с общата селскостопанска политика, управлявани от Разплащателната агенция към ДФ "Земеделие".

При анализа на текущото бюджетно изпълнение освен доброто изпълнение на приходите се откроява и традиционното за първото полугодие на годината по-ниско усвояване на разходите - основно в частта на инвестиционните разходи. Разходите по консолидирания бюджет (вкл. вноската на Р България за общия бюджет на ЕС) към 31 май 2008 г., са в размер на 8.451 млрд. лв., което представлява 33.3% от годишния разчет.

Извършените капиталови разходи за изминалите пет месеца на 2008 г. представляват едва 18.6% от предвидените за годината. Освен сезонните фактори за това изместване допринасят и някои специфики при тръжните процедури за финансиране на инфраструктурни проекти.

Следва да бъде отчетено, че фактическото усвояване на постъпилите значими по размер аванси от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС, както и аванси от европейските фондове, свързани с общата селскостопанска политика, управлявани от Разплащателната агенция към ДФ "Земеделие" в съответствие с изпълнението на програмите все още предстои да бъде извършено. Ето защо при анализа на текущото бюджетно салдо следва да бъде отчетен и ефектът от разликата между периода на получаване на средствата и периода на тяхното реално усвояване.

Всички тези фактори влияят в посока на формиране на значително положително бюджетното салдо по КФП към края на месец май, което е в размер на 3.3 млрд. лв., и се формира от национален бюджет – 2.715 млрд. лв. и европейски средства – 590 млн. лв.