Пристанищата в Бургас и Сочи се споразумяха за откриване на редовна пътническа линия и за круизен туризъм. Това стана по време на гостуването в българския черноморски град на руска делегация, включваща Давид Ступелман, генерален директор на пристанище Сочи, и Александър Белкин, завеждащ международните връзки на пристанище Сочи.

С бургаското пристанищно ръководство е договорено въпросите да бъдат уточнени до края на тази година, за да влязат корабните пътешествия в каталозите на туристическите агенции още догодина през новия летен сезон. Чрез това споразумение Бургас влиза в програмата за Черноморски круизен туризъм и става част от програмата на Асоциацията за Средиземноморски круизен туризъм.

Прогнозите са този вид пътешествия да доведат в Бургас от 30 000 до 50 000 туристи годишно. Руските гости са изключително впечатлени от представената програма "Супер-Бургас" за развитие на пристанището, която ще постави южния ни черноморски град сред водещите европейски дестинации за круизен туризъм. Визитата е по покана на съветника на транспортния министър Павел Маринков.

Тя се състоя седмица след като идеята за круизен туризъм бе представена в руския град Геленджик на Третата международна конференция на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество по туризма, в която участва Леонид Шопов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси към българското посолство в Русия. Идеята за възобновяване на круизния туризъм бе подкрепена от няколко страни и влезе в заключителния документ на форума. Споразумението бе подписано днес, когато се отбелязва Световен ден на туризма.

На церемония по повод Световния ден на туризма довечера в руската столица Държавната агенция по туризъм (ДАТ) на България за първи път ще бъде отличена с едно от най-престижните отличия за туризъм на Москва - статуетката "Пътеводна звезда".