Когато някои твърдят, че ние сме най-добре в Европа, трябва да им напомня, че в Европа белите държави дават повече от 3% от БВП за наука, ние даваме 0,1%. Това каза пред БНР проф. Николай Василев, български философ и политик, цитиран от БГНЕС.

Съжалявам, че трябва да го кажа, но ако се проведе референдум, може би 85% от хората ще са на мнение, че учените в България им ядат хляба бадева. Инвестициите в наука и образование са тези, които извеждат страната от кризата, това е доказано след Втората Световна война. Германия и Япония отделиха повече от 10% за наука след войната.

Най-важното производство за една държава е производството на интелект. Това е задачата на науката - да се произвеждат човеци, а ние ще продължим да произвеждаме тъпанари, съжалявам, че трябва да го кажа. В стремежа си да бъде най-добрият министър Симеон Дянков, тръгва с искания за реформи там, където такива не са необходими, допълни проф. Василев.

"Глупаво е да сливаш институти механично. Реформи не са необходими. Стига с тия реформи, просто кажи, че нямаш пари и край", каза проф. Василев. Непрекъснато натискат средното образование, обект е на много критики, непрекъснато винят училището, че в условията на демокрация, училището е разпасано, децата излизат неграмотни и т.н.

Защо трябва да се вменява на училището нещо, в което роля имат и семейството, и възпитанието на родителите, и генът дори, попита проф. Василев. Нашите депутати са неграмотни. Те говорят неграмотно. Те не владеят литературния български език и не е виновно училището за това, каза още известният български учен.