Хора, които навлязоха сега в материята, използваха грешен английски. Правилно е да се каже колективен имунитет. За да го приложим сега, трябва да жертваме възрастните хора и здравната система. Това каза по БНТ шефът на Националния център за заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.

Един от математическите модели показва на колко дни се удвояват случаите. У нас се наблюдава забавяне и обществото разбира, че това е добре, каза още той.

Това означава, че по-малко хора ще се разболеят едновременно и по-малко ще натоварим здравната система.

Нашият шанс е може би топлото време, когато голяма част от братовчедите на COVID-19 умират, каза още професорът.

Освен това – ние сме една от най-ваксинираните нации с БЦЖ. Преди ни упрекваха, но сега ясно Господ ни помага.

Може ли една ваксина на 100 години да ни помогне срещу COVID-19?Картата на разпространение на COVID-19 в света се припокрива с БЦЖ ваксиналните политики

Кантарджиев поясни, че до момента у нас са направени около 7-8000 теста. Работим с такива, които са препоръчани от Световната здравна организация (СЗО).

„Трябва да търсим три групи хора – лекар или сестра с поява на инфекция, да не го допускаме в колективи, които са важни за държавата, като транспорт и енергетика, но и да тестваме веднага всички болни у нас, които са с двойна пневмония, каза още Кантарджиев.

Здравето на нацията е на първо място. Не можем да рискуваме здравето и живота. Вижте, че умират и здрави хора, а не само възрастните.

Трябва малко търпение. Всяка епидемия е тест за морала на нацията.

Не можем да кажеш "Дайте да оправим баланса на НОИ". Трябва да пазим възрастните хора, допълни още той.