150-200 хиляди работници и служители от ресторанти, заведения и хотели ще бъдат освободени до края на март като резултат от наложените карантинни мерки заради COVID-19, прогнозират от Сдружението на заведенията, съобщава БНР.

Загубите, които калкулира всяка фирма от началото на кризата, според проучване на Българската стопанска камара (БСК), са около 2000 лв. средно на ден.

За да оцелеят и запазят своите служители, някои заведения и ресторанти се опитват да преориентират дейността си и да започнат да приготвят храна за доставки, но дори и това не е решение, казва Емил Коларов от Сдружението на заведенията.

„Защото не може три години наред да си работил по една схема и в един момент за 2 дни, за 1 седмица, та дори за 1 месец, да реорганизираш дейността си, да започнеш да продаваш храна за вкъщи и хората да те научат и да купуват от тебе.

Има, разбира се, такива обекти, за които такава възможност няма, като увеселителните заведения, нощни заведения, барове, барчета, кафенца и т.н. Те затварят на 100%. Така служителите или работниците се оказват в отпуск или дори вече са освободени“, каза той.

Намерението на държавата да изплаща 60% от трудовите възнаграждения на тези хора също не работи, твърди Емил Коларов.

„Ако си представим, че един служител бъде съкратен и той отиде в бюрото по труда и си подаде документите, обезщетението, което ще получи, е точно 60%. Т.е. той ще получи същото обезщетение, което ще получи и в момента.

Разликата е, че оставайки назначени при нас, ние най-вероятно ще трябва да поемем и техните осигуровки“, обясни той.

На сайта си Българската стопанска камара публикува и списък с предприятията, които са затворили врати в резултат от епидемията.

Това са Ски зона Пампорово (Пампорово АД), Ски зона Боровец, Ски зона Банско, Арсенал АД – Казанлък, Мини Марица-Изток ЕАД, Хотел Добринище и Хотел "Лъки" - Банско.

САЩ готви 1000 долара обезщетение за всеки американец?Това ще се случи, ако се приеме предложението на сенатора от републиканската партия Мит Ромни

Вчера министърът на икономиката Владислав Горанов обяви мерки в подкрепа на бизнеса.

Ще изградим механизъм за юридически лица, които са изправени пред избор дали да съкратят или задържат хора при себе си за следващите три месеца, обяви той. Това ще става с кандидатстване в службите по заетостта, като при одобрение 60% от възнаграждението ще се трансформира към фирмите.

Останалите 40% ще бъдат осигурени от работодателите и по този начин служителите ще трябва да получат цялото си възнаграждение.

"Ще предложа на правителството да се увеличи капиталът на Българската банка за развитие с 500 млн. лв., за да осигури финансиране на нуждаещите се компании", посочи Горанов и допълни, че ше има бизнеси, които ще спрат да съществуват, но правителството се надява тази тримесечна мярка да даде шанс на временно затруднените работодатели да преминат през кризата.