Върховната административна прокуратура (ВАП) се самосезира във връзка с медийни публикации, в които се съобщава за предприети или предлагани от държавни органи мерки за ограничаване на инфлацията и ръста на цените на основните потребителски стоки, продавани у нас, съобщиха от институцията.

Информация е изискана от Съвета за координация и обмен на информация между органите, осъществяващи контрол на пазара на стоки, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и Комисията за защита на потребителите.

Гълъб Донев вижда спад на цените на най-важните стоки с 25-27% Проверките ще продължат, категоричен е премиерът Гълъб Донев

Тя трябва да съдържа данни за установяване на незаконосъобразни актове, действия или бездействия на съответен административен орган при осъществяване на законовите му правомощия във връзка с контролната дейност и ефективното прилагане на нормативните актове, свързани с контрола на пазара на стоки, регулации при определяне на извършваните услуги и техните цени на стоковата борса, както и противодействие срещу нелоялни търговски практики, водещи до завишаване на цените на стоки и услуги.

Поисканата информация следва да бъде изпратена в спешен порядък, допълват от ВАП.

3 лева за един хляб? Насъщният може да поскъпне още заради цената на трудаЗа очакваното повишение заговориха експерти и представители на бранша, след като на дневен ред отново излезе темата за връщане на 20-процентното ДДС

В зависимост от получените сведения прокурор при ВАП ще прецени има ли необходимост от изискване на допълнителна информация и от други държавни органи.

В случай че бъдат установени незаконосъобразни актове, във ВАП ще се извърши преценка за протестирането им пред съответен съд.

Над 90% е надценката на храни в търговските вериги. И всичко е законноНелоялни практики, съмнения за необосновано високи печалби и редица други нарушения, ощетяващи правата на потребителите, са открити при анализа на цените на основни хранителни продукти в търговските вериги у нас.

При данни за противоправни действия или бездействия на съответните органи прокурорът ще рeализира правомощията си по реда на Административнопроцесуалния кодекс за преустановяването им, а при констатиране на данни за извършено престъпление по смисъла на НК – те ще се изпратят на компетентната прокуратура с оглед образуване на наказателно производство.