За да привлекат летовници, хотелите по родното Черноморие работят с цени, които обикновено се пускат края на август - след 25-и, или в средата на септември, когато децата тръгват на училище и когато повече пакетните предложения приключват.

Това каза изпълнителният директор на Националния борд по туризъм д-р Полина Карастоянова за вестник „Монитор“.

Цените на хотелите по родното Черноморие са под средноевропейските. В момента хотелиерите у нас предлагат оферти, с които по-скоро целят да завършат сезона, без да имат особени загуби.

„Едва ли има толкова добри цени някъде другаде – по Ривиерата или в Италия“, каза още Карастоянова. По думите на шефа на туристическата организация в момента има много заявки за почивки и предварителни резервации, които се изпълняват.

Благоприятстващ фактор е и климатът, който неочаквано „подаде ръка“ на българския туризъм. „Катаклизмите в Европа, и дори в съседна Гърция, бяха едни трудни дни за всички в туризма“, коментира още Карастоянова.

Въпреки това прогнозираният спад на туристи е налице, като причините за него са геополитически, включително добрият финансов ресурс и бонусите в пакетите на конкурентните ни страни. Браншът смята, че е необходимо държавата да финансира чартърни програми.

„Така ще можем отсега да започнем да се подготвяме за следващия летен сезон, както и за предстоящия зимен“, обясни Карастоянова. Друго, което може да се направи, е да се облекчат визовите режими не само на работниците от трети страни, с които борим липсата на работна ръка, но и на туристите от Русия и Турция, които пълнят курортите ни.

„Изключително важно е политиката към тези две страни да е привлекателна и със специални предложения“, каза още изпълнителният директор на борда.

Пикът този сезон е бил на 3 август, когато 88% от хотелите по Черноморието са били пълни, коментира Румен Драганов от Институт за анализи и оценки в туризма по bTV. За целия месец заетостта е 68%. Налице обаче е спад от 3%, в сравнение с миналата година, като по негови думи това се дължи на намалелите полети.

Хотелите с по-ниска категория пък работят с между 25-30% отстъпки, а тези с по-висока продължават да предлагат същите цени.

Над 23 000 германци по-малко почивали в курортите на юг през юли

23 113 германци по-малко почивали по Южното ни Черноморие този юли, сочат данни на Регионалната туристическа камара в Бургас. За същия период миналата година техният брой е бил почти двойно по-висок, или 42 553. Според анализа на камарата има спад на всички пазари, като след немците се нареждат руснаците, които са с 11 053 по-малко.

Шведите и холандците са със съответно 35.45% и с 14% по-малко, а голям отлив има и при французите (87%), но понеже те са малко по родното море, липсата им не се усеща толкова. За сметка на това има 24% повече български туристи по морето, което експертите обясняват с по-добрия климат у нас, в сравнение с този в Гърция.

Ръст има и при украинците (22%), израелците (2.48%) и ирландците (13%). Със 7 075 повече пък са били и летовниците от Великобритания.

"През юли спадът възлиза на 12.79%, което означава 55 427 туристи по-малко. Според мен ще се задържи почти същия до нива от 11.5%, ако през септември не настъпи чудо. Все пак сме оптимисти, но не очакваме драстична промяна", коментира председателят на Регионалната туристическа камара Иван Иванов.