Няма законово задължение заплатите да се изплащат по карти на служителите. Това каза пред журналисти в Народното събрание председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. С приетите на второ четене промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой депутатите решиха всички плащания на стойност над 15 000 лв. задължително да се осъществяват по банков път или чрез други лицензирани оператори на плащания.

Стоянова обясни, че ако например една фирма има договор с друга фирма за доставка на стока или услуга с цена над 15 000 лв. и извършва частични плащания по тази сделка, всяко едно от които е под 15 000 лв., фирмата е задължена да осъществява тези частични плащания по банков път, тъй като цената на цялата сделка надвишава този праг.

Не беше прието предложението заплатите да се изплащат задължително по карти на служителите. Стоянова каза, че по темата е направен сериозен дебат и е установено, че в малките населени места няма достатъчно добра банкова инфраструктура, за да могат всички граждани да ползват банкови карти. От друга страна банковите такси за обслужване на картовите сметки са високи и при ниски възнаграждения, това ще ощети хората.

„Не приехме предложението на този етап, но аз смятам, че България като всички останали европейски държави трябва да върви към все повече плащания, включително и на заплатите по банков път. Това трябва да става чрез стимулиране на работодателите и работниците да извършват по банков път плащанията, а не чрез забрана, касаеща толкова много хора", каза Стоянова.

Отпадат банковите такси и комисионни за фирмите и гражданите, когато се плащат данъци и други плащания към бюджетни предприятия - всички министерства, техните териториални структури, ведомства на бюджетна издръжка, включително и общини. Условието е плащанията да се извършват през съответния посттерминал.

Бюджетните организации ще бъдат задължени да осигурят посттерминал. Всеки гражданин ще може да плаща задълженията си без такси и комисионни. Според Стоянова приемането на този текст е много сериозна крачка и жест от страна на правителството.

Важно е, че законът се отнася не само за плащания между фирми, но и за плащания между физически лица, между физически лица и фирми, както и фирми към физически лица с изключение на заплатите. Това означава например, че физическо лице не може да вземе назаем в от друго физическо лице повече от 15 000 лв. в брой.

За спазване на разпоредбите ще следи Националната агенция по приходите (НАП). „Целта е от всяка една сделка да остават следи, като преминават през банка или друг оператор и по тези следи може да се види кой какви плащания е правил и има ли достатъчно средства за тези плащания", каза Стоянова.

Източник: Фокус