„Решението за промените в изплащането на болничните листове на Коалиционния съвет от вчера е свързано с цялостния модел за осигуряване и е пакет от мерки, които са предложени от управляващото мнозинство“ – това коментира министърът на финансите Владислав Горанов в предаването „Панорама“ на БНТ.

Според министъра, 30 г. след прехода народопсихологията не се е променила и проблемът е, че българинът не е достатъчно готов за солидарност, защото той гледа на държавата като на чуждо тяло и желанието да измамиш системата, или да спекулираш с нея, заема такива мащаби, че държавните органи трудно могат да преодолеят тези дефекти. „Надявам се, че това решение на коалицията може да бъде отстоявано, защото не е самоцелно.

Подобни мерки в осигурителните системи на другите държави са доста по-сериозни – в Швеция периодът на изчакване, както е терминът, е около 7 дни“ – допълни министърът. Той анализира, че „непопулярните решения в политиката са признак на политическа смелост, те показват, че не си на власт самоцелно, защото понякога средата се променя с правилни решения, които не се харесват на всички“. По думите на финансовия министър, докато не възприемем като ценност, че всеки солидарно трябва да допринася за обществото, ще си останем бедни.

В своя коментар за гласувания на първо четене бюджет за 2020 г. министър Горанов каза, че е чул критичност, че бюджетът дава още от същото, но, според него, „ние сме същите, ние сме това управление, което успява да печели доверието на избирателите през последните 10 години“.

Владислав Горанов обобщи накратко, че образоването е приоритет на правителството, но ще има инвестиции в инфраструктурата, здравеопазването ангажира много повече ресурс, ангажиментите към НАТО също имат място в бюджета. „Още от същото е желанието да успеем в средното образование – то е обществено благо и ценност, но загубихме темпо да инвестираме достатъчно в него, загубихме най-ценното на едно общество – качеството на човешкия ресурс“ – каза още финансовият министър.

На въпрос защо България се е присъединила към декларацията, предложена от холандското правителство за данъчни мерки срещу замърсяването на въздуха от самолетите, финансовият министър отговори, че това е декларация, която констатира, че определен бизнес замърсява изключително много околната среда, като в нея се предлага ЕК да извърши анализ и да предложи законодателно решение.