С 15 лева повече излиза пълненото на резервоара с бензин в момента спрямо началото на годината.

Това показват изчисления на вестник Телеграф на база данни за цените на горивата от 1 януари досега.

В момента, за да заредим догоре резервоар от 55 литра, са ни необходими 115 лева, а в началото на годината сме плащали общо 100 лева. Причината е скокът на цената на бензина с близо 15 на сто.

Така, ако на 1 януари сме зареждали гориво срещу 1.82 лева за литър, то в момента е 2.09 лева, или 27 ст. по-скъпо. Дизелът също е скочил, като в момента се продава средно по 2.08 лева за литър, а в началото на годината е бил 1.82 лева, колкото е струвал и бензинът.

Ръст

Най-голямо увеличение има при цената на газта. При нея скокът е с 22.7 на сто, или 20 ст. за литър. В момента пропан бутанът се продава за 1.08 лева, а в началото на годината се е наливал срещу 88 ст. Въпреки поскъпването му, той остава изгодната алтернатива за собствениците на коли, които разполагат с газова уредба.

За пълнене на бутилка от 45 литра са необходими около 43 лева. Разликата в обема на бутилката и литрите гориво е заради това, че специалистите съветват тези резервоари да не се пълнят догоре.

Причината за поскъпването на горивата е ръста на цените на петрола. В началото на годината черното злато се е продавало за 51 долара за барел, а към средата на март стигна 68 долара. Към момента цената му е около 63 долара за барел, което е с 23,5 на сто повече от стойността му в началото на годината.

Бензинът в България най-скъп от година насамСредната цена на бензина у нас вече е 2 лв.

Празници

Ако се запази добивът на петрол, какъвто е в момента, не се очакват сериозни промени в цените на петролните продукти около Великденските празници у нас, коментира Светослав Бачев от Българската петролна и газова асоциация пред „Телеграф“. Той посочи, че ще има колебания в рамките на най-много 1-2 ст.

„По думите му цената на петрола в известен смисъл беше леко надценена заради очакванията да се отворят границите и пътуванията да стартират. Затова и черното злато достигна 68 долара за барел. Отражение върху стойността на петрола би имало само увеличение на добива на шистов петрол в Америка, но засега няма такова решение.

При цени на черното злато над 45 долара компаниите, които добиват шистов петрол, са на печалба. Преди дни Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, изразиха нарастващо доверие в глобалното икономическо възстановяване и постигнаха споразумение за постепенно увеличение на добива на петрол през следващите месеци.