Днес българските 3 млн. домакинства притежават 3.6 млн. жилища. Може да се каже, че 90% от богатството на населението у нас е в имоти.

Това каза по време на откриването на годишната конференция Balrec президентът на България в периода 2012-2017 г. Росен Плевнелиев.

Да, налице е наличен жилищен фонд, който трябва да се модернизира, но нашето ново строителство по нищо не отстъпва на това в Европа и САЩ, допълни още той.

Плевнелиев заяви, че в последните 10 г. БВП на страната ни нарасна от 80 на 120 млрд. лв. Налице обаче е забавяне на големите икономики в ЕС, част от които са наши важни търговски партньори, предупреди Плевнелиев.

Прогнозата за 2020 г. на Световната банка е за ръст на родната икономика от 3.2%, Европейската комисия очаква ръст от 3.4 на сто, докато Международният валутен фонд, както и Министерството на финансите, очакват нарастване на брутния вътрешен продукт с 3.3 на сто.

Добрата новина е, че безработицата достигна минималните 4%, инфлацията е под контрол, банките са добре капитализирани, работят добре и продължават да финансират имотния сектор, допълни Плевнелиев.

През следващата година очакваме ръст на заплатите в частния сектор от 8-10%, както и 17% нарастване при учителските заплати. Това е много добра новина, тъй като не можем да очакваме производството на кадри за бизнеса и сънародници със самочувствие, ако учителите ни едва изкарват месеца.

Същевременно задлъжнялостта на страната ни продължава да намалява, като се очаква през следващата година да достигне около 20% от БВП. Или иначе казано, икономиката ни е добре позиционирана, за да преодолее ветровете, които духат навън, заяви още той.

През април 2020 г. се очаква да получим покана за Зоната за изчакване (Механизмът за изчакване) за влизане в еврозоната. България обаче трябва да бъде много внимателна и да има едно наум, тъй като нашата икономика не може да се бори със световните трендове, а и тя не е имунизирана.

Ето защо не можем да очакваме сериозни ръстове на БВП в следващите години, ако основните ни парнтьори отчитат по-слаби нараствания или пък навлязат в рецесия, каза още Плевнелиев.

Криза – не, но корекция – да, така накратко той прогнозира бъдещите 2-3 години, като това ще е породено от свхръхпредлагането в някои сектори на икономиката.

Вярвам обаче, че можем да ускорим бизнес инвестициите в България, дори и при настоящите пазарни условия, допълни Плевнелиев.

Президентът на Република България в периода 2012-2017 г. посочи и три индустрии със значителен ръст в последните години. Това са аутсорсинг индустрията, където в следващите 3-5 години очакваме да имаме около 100 000 създадени работни места.

През 2012 г., когато аутомотив асоциацията беше създадена, секторът имаше 9 000 работни места, днес те вече са 65 000. Не трябва да забравяме и ICT индустрията, където работят 20 000 изключително добре платени служители.

Пневнелиев призова за целенасочени политики в сектори, като образование, солари, енергийна ефективност, инфраструкрура за ел. автомобили и др.

„Можем с умни политики да стигнем далеч. Една от причините за това е, че един огромен ресурс от еврофондове чака да бъде усвоен“, каза още той.