На извънредна пресконференция в 15.00 часа министърът на вътрешните работи Румен Петков официално обяви, че подава оставка, съобщи БГНЕС.

Решението му дойде два дни след гласуването на вота на недоверие към правителството, което оцеля отново и седмици след разразилия се огромен скандал в МВР. Петков беше категоричен, че решението му не е израз на слабост или на поддаване на натиск, в чиято основа са клеветата и интригата, а е израз на стремеж за повече държава и държавност.

"Нося отговорност за определени кадрови решения в МВР, които днес са факт за всички, с които предложения съм подвел и държавното ръководство", призна Петков. "Не предадох никого от системата. В живота си не съм предавал нито човек, нито кауза. За съжаление, има немалко случаи, в които аз самият съм бил предаван", изтъкна Петков.

Минути преди изявлението на Петков премиерът Сергей Станишев обяви, че ще приеме оставката му и определи постъпката на вътрешния министър като "закономерна, логична и достойна". Станишев уточни, че вече има кандидатури за поста на министър на вътрешните работи, без да спомене конкретни имена.

Лидерът на ДПС Ахмед Доган оцени пред БГНЕС оставката на вътрешния министър като достойна и посочи, че така се ускорява самият ремонт на кабинета. "Но оставката му не решава проблемите на МВР", отбеляза Доган. Според него е необходима радикална реформа и той се надява следващите дни да има информация за това.

Оставката на министъра на вътрешните работи Румен Петков е достоен ход, който е присъщ на европейската политика, заяви за БГНЕС Минчо Спасов от НДСВ, който е и председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. На въпрос дали решението на Петков да се оттегли е закъсняло, Спасов каза: “Обществените очаквания бяха това да се случи по-рано”.

От опозицията се обединиха в мненията си, че оставката на министъра е твърде закъсняла. Атанас Атанасов от ДСБ заяви, че всъщност решението е на премиера Сергей Станишев, който е бил принуден да го вземе след обществения натиск.

Лидерът на Атака Волен Сидеров пък посочи, че оставката на Петков не е достатъчна и той трябва да бъде задържан и разследван за връзки с подземния свят. Според него с оттеглянето на Петков Станишев затвърждава своите позиции в БСП и премиерът не трябва да бъде подценяван. А зам.председателят на ДПС Йордан Цонев беше категоричен, че промените в кабинета ще бъдат направени до Великден и те ще бъдат радикални.

"Искам категорично да заявя, че Сергей Станишев няма да има и никога не е имал проблеми в БСП. Ние, и аз и Румен Петков, ще подкрепяме Станишев в реализирането на трудните реформи, каза Румен Овчаров. Лидерът на градската организация на БСП каза още, че най-големите опоненти на Румен Петков като бившият премиер Иван Костов, бившият главен секретар на МВР Бойко Борисов и бившият директор на НСС генерал Атанас Атанасов не желаят да има промени в Министерството на вътрешните работи. "Европейската комисия няма практика да коментира вътрешни събития в страните членки на Европейския съюз, включително различни оставки, и като правило отказва коментар в такива случаи". Това каза говорителят на ЕК Марк Грей по повод оставката на Румен Петков. Според Грей това е "вътрешен проблем за българското правителство". Световните агенции веднага разпространиха новината и подчертаха, че от известно време вътрешното министерство се тресе от корупционни скандали