Целта за членство на България в еврозоната продължава да е стратегическа, но положението в Европа налага известно забавяне. Това заяви за Панорама в пряко включване от Велико Търново вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Това, което ние правим е фискална политика, така че да не се налага да се вдигат данъците у нас; борба с измамите - финансови и всякакви други и по-добро усвояване на еврофондовете. Това са стратегиите - краткосрочни и дългосрочни (за целия мандат на правителството) "те също ще докарат и еврото, когато на нас ни е удобно да влезем."

Според Дянков по време на криза има тенденция да се мисли краткосрочно и да се кърпят дупки, а трябва да се прави точно обратното - да се мисли стратегически и дългосрочно, за да знаем къде точно искаме да бъдем след кризата - какви са секторите, които искаме да развиваме след кризата, каква е данъчната политика, която искаме да водим след кризата.

В този смисъл сега е моментът да се заложат всички цели и задачи, с които България ще излезе от кризата, а освен това ще стане и една богата европейска държава "и ние това правим".

„Дупката е доста по-малка отколкото дупките, които имат съседите ни и почти всички останали европейски държави", коментира Симеон Дянков. „И при нас има проблем - приходите за първото тримесечие бяха по-слаби от предвидените, както междувпрочем и във всички останали европейски държави".

„Първото тримесечие беше по-слабо от гледна точка на вътрешното търсене във всички държави в ЕС. Ние сме направили някои промени в стратегията си. Аз последните 2 дни обикалях всички териториални дирекции и на НАП, данъчните и на Агенция митници - нови способи, нови начини за събиране на по-добри приходи. Оттам нататък икономиката ни вече излиза от кризата - и март и април имахме такива данни. За май първоначалните данни също са положителни, даже по-положителни от предишните месеци. Просто трябва да имаме търпение. Другото нещо, което често се греши по време на криза е, че започват хората да нервничат, политиците да нервничат и да взимат необмислени решения - важното е търпение", заяви още финансовият министър на България.

Симеон Дянков призна, че няма възможност във всички министерства да се направят 20% съкрашения, като даде пример с Министерство на правосъдието, където могат да бъдат съкратени само 5%. От планираните 900 млн. лв. съкращения от тази мярка не излизат само 145, съответно се правят съкрашения на разходите със 145 млн. и бюджетът пак излиза.

Вицепремиерът обяви, че стои твърдо зад Ваньо Танов като шеф на митниците, защото се е доказал като ръководител, реформата дава много добър резултат - митниците имат над 100% събираемост. Той го определи като много ценен кадър в екипа си.

Запитан дали има търкания с министър Цветан Цветанов заради Ваньо Танов Дянков отговори така следното: „Търкания няма. Всички сме отличници, всички искаме да направим най-доброто и в ресорите си и за България. От тази гледна точка амбицията поражда и известно съревнование - това е добро за икономиката".

Във властта на ГЕРБ няма банки на властта, такива, които да осребряват политическо влияние, категоричен беше финансовият министър.

Във Велико Търново той се е срещнал с представители на малкия и среден бизнес, които са споделили, че наблюдават известно раздвижване и съживяване. Той също така съобщи, че 3-ти месец по ред се наблюдава намаляване на безработицата.

Източник: БНТ