Министър-председателят Гълъб Донев възложи на Националното координационно звено да изготви механизъм за наблюдение и контрол на образуването на цените на хранителните стоки на българския пазар и да предложи мерки в съответствие с националното и европейското законодателство.

Премиерът припомни, че структурата работи още от началото на февруари тази година.

„Поскъпването на хранителните стоки е чувствителен, даже болезнен въпрос за голяма част от хората в България. В резултат на усилията на правителството от последните седмици излизат на светло някои нелоялни търговски практики, свързани с образуването на цените“, отбеляза премиерът на заседанието на Министерския съвет.

Той е категоричен, че в търсене на решение правителството разчита на партньорството с търговските вериги, с които „не се води война, а разговор“. Обсъжданията по тази тема започнаха още през есента по време на първия мандат на „кабинета Донев“.

„Напоследък забелязвам движение на някои цени на храни надолу, обозначени като трайна промоция, което лично аз разчитам като знак за преосмисляне на методите за образуване на цените в търговските вериги на храните“, подчерта премиерът.

Гълъб Донев уточни, че Националното координационно звено предлага мерки за овладяване на цените, които следват пазарните принципи, особено прозрачността и реалната конкуренция.

Икономическата несигурност остава основният проблем пред бизнеса у насС 1,4 пункта се е повишил общият показател на бизнес климата у нас за февруари спрямо предходния месец

Вчера (28 февруари) от министерството на икономиката съобщиха, че търговските представители на България ще събират данни за цените на над 20 основни хранителни продукти в чужбина. Сред тях са брашно, олио, ориз, боб, захар, прясно и кисело мляко, масло, краве сирене, кашкавал, яйца, месо и др. Информацията ще бъде актуализирана всяка седмица, а целта е да се подпомогне анализирането на ценообразуването у нас - от производител до краен потребител.

Ежеседмично ще се следят цените в големите хранителни вериги в седем европейски държави – Германия, Австрия, Франция, Румъния, Гърция, Чехия, Хърватия, както и в по-малки търговски обекти в същите страни. Данните ще се обработват и съпоставят с цените в търговските обекти в България, като цялата информация ще бъде публична.

Евростат: 10% е инфлацията в ЕС през януари, у нас е 14,1%За еврозоната инфлацията е 8,6 на сто, което е понижение спрямо нивото от 9,2 на сто през декември.

По този начин, във всеки момент, у нас ще има официална информация за актуалните цени в страната, съпоставени с някои от водещите европейски държави. Причината е все по-големият брой сигнали, че едни и същи продукти се продават на завишени цени в българската търговска мрежа.

Целта е от една страна потребителите да имат пълна информация, а от друга – да се ограничат нелоялни практики и начисляване на свръхпечалби от страна на търговците.