Сривът при БСП ги лиши от депутати в общо седем района, след като само няколко месеца по-рано те нямаха народни представители само в четири.

Така към списъка те добавят Габрово, Смолян, Перник, което изважда от 47-о НС лица, като Крум Дончев и Милко Багдасаров.

Заради по-ниската подкрепа в парламента няма да влязат и други червени кадри, като Кольо Милева и Атанас Костадинов.

При ИТН загубата е още по-голяма. На вота през юли те бяха втора сила и имаха избраници от всички области в страната, в това число и от Кърджали. Сега обаче няма да имат представителство в 8 от тях.

Именно това е причината и знаковото лице на ИТН – Мика Зайкова, да не открива първото заседание на НС като най-възрастен член. Това ще направи Хасан Адемов от ДПС. Причината – ИТН губи мандата в Смолян, където тя бе водач.

На косъм извън парламента можеше да остане и Ива Митева, която беше начело на листата им в Разград. Тук ИТН пак не излъчват депутат, но Митева води и в 24 МИР, където все пак от формацията ще вкарат един народен представител.

Най-драматично обаче е при „Демократична България“, чиито гласове просто преляха във формацията на Кирил Петков и Асен Василев - „Продължаваме промяната“. Те няма да имат избраници и нито един мандата в двойно повече райони, посочва вестник Монитор. През лялото те не успяха да се преборят за място в 10 избирателни района, сега – в цели 19.

При развъртането на местата се получава така, че ДБ губи във Велико Търново и за кратко получи мандат от Кърджали. Впоследствие обаче той се озова при „Възраждане“. Областта излъчва 5 представителя. Обикновено четири от тях, както и сега, се взимат от ДПС.

При 100% обработени протоколи: ПП печелят с 26.67%, Румен Радев взима 49.4%При 100% обработени изборни протоколи от Централната избирателна комисия

Останалият се разпределя сред другите формации по големината на остатъка. Така през пролетта мандатът отиде при ИБГНИ, през лятото при ИТН, а сега – при патриотите. ДПС пък в последният момент спечелиха мандат в Перник вместо БСП.

Цвета Караянчева пък не можа да вкара отново ГЕРБ от Кърджали. Иначе заради преференциите най-много размествания при листите на ГЕРБ, ДБ и БСП. Така извън НС се оказват и други знакови лица, като Димитър Главчев и Георг Георгиев от ГЕРБ, Стефан Тафров, Владимир Шаламанов, Веселин Калановски от ДБ, а освен Крум Дончев, левицата ще се раздели и със Стоян Мирчев.

Иначе едни от най-големите размествания са в листите в София. Икономистът Георги Ганев, който е на пето място в листата на "Демократична България", е събрал 2683 преференции при нужни 2200 гласа, за да пренареди листата. Ганев измести втората - Антоанета Цонева. Тя обаче сигурно също ще е депутат, тъй като ДБ по всяка вероятност ще вземат три мандата от района.

В 24 МИР в листата на ДБ поставеният на четвърто място Мартин Димитров е събрал 2587 преференции и измества от второто място Иво Божков. В 25 МИР също има разместване в ДБ заради преференциите. Така третият д-р Александър Симидчиев има 1187 гласа и ще измести втория Борислав Сандов, който е съпредседател на Зелено Движение и има едва 511 гласа.

Това обаче може да постави Сандов извън НС въобще, тъй като в този район ДБ имат само два мандата. Сандов водеше и в Монтана, но там ДБ нямат нито един мандат. При ГЕРБ има размествания в Перник, Плевен, Пловдив-област, както и в Благоевград, където Стефан Апостолов има 6763 преференции и от последен пак става втори.

Иначе най-големи лични вотове има в редиците на ПП. Така Асен Василев е спечелил в 23 МИР над 11 700 гласа, а в Хасково, където също водеше – 2305. Кирил Петков е привлякъл като личен вот 9254 гласа в Пловдив -град и 9742 в 24-ти МИР. Ицо Хазарта също набира преференции – 6833. Той се изправи срещу Бойко Борисов и Корнелия Нинова в 25-и МИР. Лидерът на ГЕРБ е спечелил 4960 преференции, а соцлидеркатра само 1224.

Цената за един депутатски мандата пък е малко над 11 000 гласа. Толкова са нужни, за да може една партия да вкара поне един човек в НС.

Окончателните мандати

  • ПП – 67
  • ГЕРБ -59
  • ДПС – 34
  • БСП – 26
  • ИТН – 25
  • ДБ-16
  • Възраждане - 13
  • Без контролно броене на разписките за балотажа?

    Вероятно няма да има контролно броене на разписките на балотажа на президентските избори в неделя, а ако има би трябвало да има ново решение на ЦИК. Това коментира пред БНТ Велко Милоев, член на обществения съвет към ЦИК.

    Той изтъкна, че комисията и "Сиела Норма" уверява, че има достатъчно машини за вота и части, ако се налага да се заменят. "Технически не би трябвало да има никакви проблеми за балотажа", каза Милоев.

    "Заповедта на ЦИК за 100% контролно броене в секциите беше неразумна, това трябва да се прави рутинно и публично, пред телевизионни и камери и наблюдатели, не там, а в районите избирателни комисии или в ЦИК. Машините трябва да бъдат контролирани", допълни Велко Милоев. Според него броенето в секциите дава ненадеждни резултати.