Университетът на Алабама – Хънтсвил проучва възможностите за установяване у нас на магистърски технически кампус, предимно за обучение на чуждестранни студенти, който да е съчетан с научно-изследователски център.

Това стана ясно по време на среща на заместник-министърът на икономиката Александър Манолев с д-р Дейвид Берковиц, декан на магистърската програма и международно сътрудничество на висшето учебно заведение.

Те разговаряха в София Тех Парк, а след това гостите имаха възможност да се запознаят с материалната база на първия технологичен парк у нас, предават от пресцентъра на икономическото ведомство.

„Подобряването на връзката между образованието и пазара на труда е основен приоритет за екипа на Министерството на икономиката“, подчерта Александър Манолев. Той обясни, че в последните години има растяща нужда на пазара на труда на повече кадри с техническо образование.

„Секторът на информационните и комуникационните технологии също се развива с бързи темпове, а целта ни е в следващото десетилетие България да бъде иновативен център в региона“, допълни икономическият заместник-министър.

Д-р Берковиц обясни, че след посещението в България предстои да се направи детайлен анализ за възможностите да се стартира подобна инициатива в нашата страна. Той обясни, че ако това решение се вземе, целта ще бъде да се привличат кадри от целия регион.

На този етап София Тех Парк е една от разглежданите локации, а начина му на функциониране отговаря на една от основните цели на американския университет – да се създават програми, които да подобряват връзката между научните общности и бизнеса и те да реализират съвместни проекти, които не само да са иновативни, но и да се реализират на пазара.

Университетите бълват хора с дипломи по бизнес и администрацияБългарите в университетите намаляват, докато чужденците се увеличават

Университетът на Алабама в Хънтсвил е преди всичко с инженерна и научно-изследователска насоченост, като същевременно е и един от най-големите аерокосмически центрове в света, с база на НАСА. Основан е по препоръка на бащата на германската и американска ракетнокосмически науки Вернер фон Браун. Визитата на техни представители в страната ни е резултат от усилията на търговските служби на България във Вашингтон и на САЩ в София.