КНСБ и КТ "Подкрепа" напуснаха демонстративно днешното заседание Тристранния съвет за сътрудничество, което обсъжда пенсионната реформа. Синдикатите настояват за среща с премиера, преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социално осигуряване.

Това заявиха пред журналисти лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев и вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров.

Двамата посочиха, че е необходим референдум за предпочитанията на българите - дали да има увеличаване на осигурителната вноска или повишаване на необходимия стаж за пенсиониране.

Тренчев и Димитров заявиха, че дестабилизирането на системата е причинено от непрекъснатото намаляване на осигурителната вноска, включително и от това правителство. По думите им увеличаването на стажа е прикрито увеличаване на възрастта за пенсиониране.

Седем са общо точките, с които синдикатите настояват правителството да се съобрази при вземането на решения за пенсионната реформа. Те са свързани с увеличаване на вноската и мерки за повишаване на контрола по внасянето на осигуровки, а също и с осигуряване на адекватни пенсии.

По-рано днес председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че работодателите са склонни за по-плавно увеличаване на осигурителния стаж, но по-добра алтернатива от увеличаването на стажа няма.

Според него, ако се въведе прибързано криминализирането на невнасянето на осигуровки, затворите ще се напълнят само с работодатели. Бизнесът освен това възразява срещу предложенията за промени в Кодекса на труда, които отнемат възможността му да освобождава работници със стаж и възраст за пенсиониране.

Вчера промените бяха приети от Надзорния съвет на НОИ, като против са били само петимата представители на синдикатите. Те предвиждат увеличение на осигурителния стаж с 5 години за жените и 3 години за мъжете.

Източник: БТА