Синдикатите призоваха правителството да отдели повече от милиард лева за стимулиране на българската икономика.

Това стана ясно на пресконференция в централата на КНСБ по повод двудневен форум, организиран от МВФ и Международната организация на труда в София по въпросите на заетостта и доходите.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че на конференцията е разгледан пакет от мерки, предложен от конфедерацията, според който държавата трябва да насочи 1.2 млрд. лв. за икономическо стимулиране, съобщи bTV.

От КНСБ предлагат правителството да използва повишените приходи в бюджета, резултат от успешната данъчна политика и да предвиди повече разходи още през следващата година.

Според синдиката финансовата инжекция в икономиката ще генерира повече приходи от допълнителен растеж и увеличаване на вътрешното търсене благодарение на нараснало потребление.
Прилагането на мерките щяло да позволи от догодина да се увеличат работните заплати в бюджетната сфера, минималната работна заплата и 10-процентен скок в пенсиите.

Профсъюзни представители са посочили пред експертите на Международния валутен фонд, участвали във форума, че правителството не трябва да задържа увеличаването на минималната работна заплата, а само да го съгласува със синдикатите и работодателите.

Българските синдикати не са съгласни и с препоръката на Европейската комисия за изравняване на пенсионната възраст у нас от 2020 г., те предлагат това да стане от 2034 г. за жените и от 2037 г. за мъжете.