И ние, и КНСБ отхвърляме Бюджет 2011-та, заяви днес след заседанието на Тристранния съвет за социално сътрудничество президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.

За Бюджет 2011 всички без изключение изразиха съмнение в реализацията на приходната част, считаме я за прекалено оптимистична, особено ние, синдикатите, допълни Тренчев. За представителите на наемния труд прекален оптимизъм лъха и от заложения икономически ръст от 3.6%.

В началото на заседанието участниците са гледали накуп всички закони, имащи отношение към бюджета и след това - самия бюджет. По законите работодателите са се изказали общо взето положително, докато синдикатите са се фокусирали на несъвършенства, за които ще дадат съвсем скоро препоръки в писмена форма.

Единственото, за което имаше силно разминаване в позициите беше изказването на някои работодатели, според които не трябва да се увеличава минималната работна заплата от 240 лв. на 270 лв., коментира Тренчев. За синдикатите повишението е стъпка в правилната посока, макар и недостатъчно, защото дори и с увеличената сума, тя ще остане под чертата на бедността след приспадане на данъците.

Накрая имах остро изказване, в което заявих, че този бюджет е на стагнацията, затова обърнах внимание, че освен да режем трябва да поговорим и за това - откъде ще дойдат приходите, акцентира Тренчев. В тази връзка съм изпратил на премиера един анализ - 59-те мерки, които умувахме през март тази година щяха да донесат средства, каза той.

"Какво е направено по тях, отговорът ми е, че нищо не е направено", гневно се изрази синдикалистът. Денонощно мислим как да се намерят средства, за да спре драмата в здравеопазването, подхвана той актуалната тема.

Предложихме на управляващите поне да изпълнят закона за енергетиката, за да може инфраструктурата на територията на болниците да се даде на ЕРП-тата срещу заплащане, откъдето да дойдат няколко десетки милиона лева, припомни той идеята си.

Системата на здравеопазването не е в колапс, тя е в агония, даде диагнозата си синдикалистът, който и лекар по професия. За какви реформи говорим, ако я умъртвим - всеки ден 10 лекари напускат страната, става нещо страшно, аргументира се Тренчев.

Източник: БГНЕС