503 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите е 17.

По информация на Националния оперативен щаб през деня са доказани още 5 нови случаи, като 3 от тях са в София, 1 в Стара Загора и 1 в Бургас. Лабораториите продължават да работят.

192 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 26 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.

По отношение на общата картина – към 4 април: 287 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 216 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 47 години.

Трима души, заразени с коронавирус починаха днес у нас – жена на 48 години и двама мъже на 54 и 86 години.

Броят на жертвите в световен мащаб пък вече надхвърля 60 000 души.

Редица страни удължиха срока на мерките за социална изолация

Сред тях бяха Испания (до 25 април) и Гърция (до 27 април).

Турция забрани влизането и излизането от 30 големи града за срок от 15 дни. Потвърдените заразени с COVID-19 в страната са вече 23 934. В Турция досега са направени общо 161 380 теста, а жертвите надхвърлиха 500.

Италианските власти съобщиха за нови 681 починали заразени от коронавируса в Италия за последните 24 часа, предадоха световните агенции.

За първи път от повече от седмица дневният брой на жертвите е под 700, отбелязва ДПА. Общият брой на починалите от началото на епидемията досега възлиза на 15 362, допълва ТАСС, цитирана от БТА.

Общият брой на заразените, включително починалите и оздравелите, възлиза на 124 632. В сравнение с вчера има 2 886 нови случая на зараза. Излекувалите се в страната са вече 20 996.

За първи път от началото на епидемията в страната и има и спад в броя на хората в интензивни отделения. Днес те са 3 994 срещу 4 068 вчера. 74 пациенти са изведени от интензивното отделение.

Медицинският експертен съвет към правителството спира дейност

Медицинският експертен съвет към Министерски съвет прекратява дейност. Това заяви по-рано днес председателят на органа проф. Коста Костов. Информацията бе потвърдена пред bTV и от други членове на съвета.

Той беше създаден преди две седмици, за да помага медиците ни в лечението на пациенти с COVID-19. За това време те изготвиха комплексен документ, който да служи за наръчник.

Причината да спре дейността на съвета от експерти е, че ангажиментите им вече са приключили.

Пускат мобилно приложение за следене на COVID-19 в България

Правителството представи централизирана електронна система за събиране на данни и анализ на информация за разпространението на COVID-19. От началото на другата седмица ще бъде достъпно и ново мобилно приложение, в което всеки български гражданин ще може да въвежда своя здравен статус.

Софтуерът беше представен от премиера Бойко Борисов, здравния министър Кирил Ананиев, вицепремиера Томислав Дончев, ръководителя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски и представителите на софтуерните компании, които са участвали в разработката на проекта.

Проектът включва две части - централен регистър, в който информацията ще се въвежда само от РЗИ, Гранична полиция, личните лекари, болниците и т.н. До него достъпът ще е само с квалифициран електронен подпис и предварителна регистрация. Втората част е мобилното приложение, което ще е безплатно за ползване от гражданите и в него те ще могат да въвеждат своя здравен статус.

Проектът включва и Централен регистър, който ще събира информацията и ще я изпраща до личните лекари, общините, регионалните здравни инспекции, пожарна, полиция, гранични служби, доброволци и т.н.

Според ръководителя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски системата в бъдеще ще може да даде отговор на въпроса, който си задават всички българи - на какъв принцип ще бъдат разхлабвани мерките.

Александър Симидчиев: В България COVID-19 се разпространява бавно

Ако сравним България с други държави, у нас се наблюдава много плавно нарастване в броя на заразените. В нашата страна случаите се удвояват на всеки 10 дни, във Франция, Германия и Англия се удвояват се на 2-3 дни, а в Сърбия - на 5 дни.

Това заяви в студиото на Българската национална телевизия пулмологът д-р Александър Симидчиев от МВР болница.

Той коментира и хипотезата, че държавите, в които се прилага програма за ваксинация с БЦЖ, не са толкова засегнати от коронавируса.

"Хипотезата дойде от един анализ в САЩ. Те са изследвали броя на случаите и се вижда, че в страните, които нямат такава програма, той нараства много по-бързо", заяви Симидчиев.

Той обаче уточни, че все още става въпрос само за хипотеза, която не е доказана.

Тихомир Тошев: Банките ще дадат "глътка въздух" на клиентите си

Очакванията ми са, че банките ще дадат възможност за неплащане на вноските по кредитите си за определен период на хората, останали без работа или в неплатен отпуск, които до сега са обслужвали кредитите си редовно и коректно.

Това коментира за Profit.bg управителят на Кредит Център Тихомир Тошев във връзка с вчерашната информация на БНБ, че в България ще бъдат приложени насоките на Европейския банков орган относно законодателните и частните мораториуми върху плащания по кредити във връзка с COVID-19.

"Това ще им даде глътка въздух, за да решат проблема с доходите си, за да могат след този период да продължат да си ги плащат. По отношение на новите клиенти, банките продължават да ги финансират, като внимават да преценяват добре дългосрочната им финансова стабилност", каза още Тошев.

По думите му лихвите засега се запазват около досегашните нива, а при ипотечните кредити процентът на финансиране е около 80% от стойността на имот