Срокът на годност на 300 хиляди топломери в София изтича през тази година. Общо в цялата страна трябва да бъдат сменени около милион и половина разпределители.

Засега подмяната на уредите не върви със завидни темпове, раздвижване обаче се очаква през септември и октомври.

Тогава, освен смяна на топломерите, може да се избере и нов топлинен счетоводител - за това обаче е необходимо съгласието на поне 2/3 от собствениците, след като бъде свикано общо събрание в блока.

Уредите за дялово разпределение са с десетгодишен срок на годност. За 30% от топломерите в София този период изтича през 2012 г. Уредите обаче продължават да работят още около година - две.

"Внимателно трябва да се гледа интензивността на дисплея, цифрите, в момента, в който започнат да избледняват или липсват, или се появява батерия, трябва да се информира фирмата за дялово разпределение", съветва Боян Паунов от Топлофикация София

Трябва да се информира и етажната собственост, защото не е изключено съседите да обмислят смяна на фирмата за топлинно счетоводство. Това може да стане след свикване на общото събрание.

Подмяната на 4 топломера от стария тип излиза между 115 и 130 лв. Уредите за дистанционно отчитане са по-скъпи - около 200 лв. плюс такси за месечно отчитане.

От столичната Топлофикация успокоиха, че дори и законодателно да се въведе задължително месечно отчитане, ще има гратисен период, докато изтече срокът на годност на стария топломер.

Така абонатите, които са побързали да сменят уредите си навреме, няма да са ощетени, съобщи БНТ.

Ако абонатите не подменят уреда навреме, при годишното отчитане ще им бъде начислена енергия на база старо потребление, съобразено със зимните температури - при по-студено време - по-голяма сметка. Максимална мощност се начислява чак през следващия отоплителен сезон, ако преди това уредът не бъде сменен.