При новото германско правителство интересът към България ще отслабва като цяло, но не и по въпроса за корупцията и организираната престъпност, твърди германският политолог Франц-Лотар Алтман.

"Както изглежда свободните демократи (бел. Ред.- новият коалиционен партньор на Християндемократически съюз на Ангела Меркел) ще получат поста на външния министър, т.е. Гидо Вестервеле ще стане министър на външните работи.

За него и за неговата партия обаче се знае твърде малко за това какво се очертава като курс във външната политика. И ако трябва да очакваме някаква промяна, то тя ще се изразява в това, че ще отслабва интересът като цяло към случващото се в Източна Европа.

Това се обуславя и от факта, че социалдемократите, които сега излизат от управлението, имаха няколко фигури, които бяха здраво свързани с Източна Европа. И на първо място досегашният държавен министър във външното министерство Гернот Ерлер, който влиза в управата на Германо-българския форум. Тази връзка сега ще липсва в новото германско правителство. В този смисъл можем да очакваме известно, не бих искал да го наричам влошаване, но все пак някакво отслабване на вниманието по отношение на България и на Югоизточна Европа като цяло."

„От консервативните среди в Германия дойдоха най-яростните критики по отношение пропуските на България и Румъния в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Затова и едва ли можем да очакваме някаква промяна, разбирайте - отслабване на натиска върху България и Румъния.

По-скоро обратното може да се случи - да бъде засилена тази критика и чувствителността към проблема, което ще има не толкова обратно действие спрямо България и Румъния, колкото към процеса на по-нататъшното разширяване на ЕС. Мога да си представя, че ще се увеличават резервите в това отношение, първо - заради натрупания опит със страни като България и Румъния и второ - заради натиска, който идва основно от консервативния политически спектър", прогнозира експертът.

Бизнесът в Германия обаче трябва да е доволен от изхода от изборите и по-конкретно - енергийните компании. Защото двете партии, които ще управляват Германия, са за удължаване експлоатационните срокове на действащите в страната атомни електроцентрали.

Това може да се отрази по някакъв начин и върху международни проекти, например като правителството започне да се отнася по-малко критично към участието на ЕрВеЕ в проекта за АЕЦ "Белене".

Източник: Дойче веле