Българката Кристалина Георгиева има сериозен шанс да оглави Европейската комисия, твърдят анонимни източници от Брюксел, цитирани от Bloomberg. В момента тя заема поста главен изпълнителен директор на Световната банка.

Президентството на Еврокомисията е една от трите ключови роли, които трябва да бъдат "разпределени" през следващите няколко месеца, пише изданието.

Останалите важни постове са този на президента на Европейската централна банка, който ще бъде овакантен от Марио Драги след изтичането на мандата му през октомври тази година, и на Европейския съвет.

В момента текат активни преговори между правителствата на държавите членки на ЕС, които искат да осигурят максимално балансирано разпределение на ръководните длъжности в Общността.

В рамките на неформалната среща на европейските лидери в румънския град Сибиу, която се проведе миналата седмица, името на Кристалина Георгиева е било споменато като силна кандидатура за шефството в ЕК, твърдят източниците на Bloomberg.

В периода от 2014 до 2016 г. тя работи като заместник-председател на Европейската комисия и заема длъжността комисар по бюджетните въпроси.

Своята кариера в Световната банка Георгиева започна през 1993 г., а настоящата си позиция заема от 2017 г. Кристалина Георгиева временно пое президентството на институцията през януари тази година, след изненадващата оставка на Джим Йон Ким до избирането на новия шеф на банката Дейвид Малпас.

Той беше номиниран за поста лично от президента на САЩ Доналд Тръмп.

От Световната банка обаче отказват да коментират евентуалната кандидатура на Георгиева за шеф на ЕК с аргумента, че институцията не спекулира с бъдещите планове на своите служители.

Кристалина Георгиева, както и досегашният президент на Европейската комисия Жан-Клод ЮНкер, принадлежат към десния политически спектър, който се очаква да вземе най-много гласове на предстоящите евроизбори, припомня Bloomberg. Това е един от плюсовете на нейната кандидатура.

Но тя изпълнява и още няколко изисквания. Много от европейските лидери са на мнение, че е крайно време ръководството на поне една от ключовите институции в Общността да бъде поето от жена. Освен това има и силно лоби за представителство на държавите от Източна Европа.

Една подобна кандидатура би "развързала ръцете" на Франция и Германия да номинират свои кандидати за останалите два ключови поста в ЕЦБ и Европейския съвет.

На срещата в Сибиу европейските социалисти номинираха испанския премиер Педро Санчез да преговаря от тяхно име за разпределението на постовете в Общността след изборите на 26 май.

Той е един от най-влиятелните представители на левицата след победата му на парламентарните избори в страната миналия месец.