Работодателите и синдикатите одобриха по принцип предложението на вицепремиера Симеон Дянков средствата на Сребърния фонд да се инвестират в държавни ценни книжа или акции у нас. Те решиха фондът да започне да изплаща пенсии по-късно.

Промените в закона позволяват една част от близо 2 млрд. лв на фонда да се използват за изплащане на външен дълг през януари догодина. Операцията ще бъде оформена като покупка на нови ДЦК, но на практика означава деблокиране на част от парите на фонда, които сега са във фискалния резерв.

На днешната среща вицепремиерът Симеон Дянков е обещал парите от Сребърния фонд да не бъдат използвани за погасяване на външния дълг, предаде БТА.

По-рано днес Дянков заяви, че ще предложи компромисен вариант, според който до 30% от средствата в Сребърния фонд могат да се вложат в нова емисия на ДЦК. Всяка следваща година процентът ще расте с по 10 на сто до достигане на 70 на сто от парите. От КНСБ са подкрепили това при условие, че с тези 30% не се плаща външен дълг. Държавата ще емитира специални емисии, които да се купуват от Сребърния фонд и частните пенсионни дружества.

Другата новина е, че Сребърният фонд ще започне да плаща пенсии през 2028 година, а не през 2018-та, каквото беше първоначалното намерение, съобщи лидерът на КНСБ Пламен Димитров след тристранката. Предполжението на КНСБ е било мотивирано от вдигането на пенсионната възраст и от надеждите, че отсрочката с 10 години ще позволи да се натрупат повече средства.

По отношение на формирането на управлението на фонда са направени редица препоръки, като едно от тях е Управителният съвет да бъде изграден на трипартиен принцип от типа на Надзорния съвет на НОИ. Повечето от членовете на "тристранката" са изказали мнения, че промените в закона за Сребърния фонд даже са закъснели, предаде БТА.